Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zbliża się koniec tzw. emeryckiego węgla?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
25-11-2013 12:32
Zbliża się koniec tzw. emeryckiego węgla?
fot. PTWP

W resorcie gospodarki wskazują, że łączna wartość rezerw tworzonych przez spółki węglowe, w związku z koniecznością zapewnienia deputatu węglowego emerytom górniczym, sięgnęła prawie 3 mld zł.

Spółki węglowe, a zwłaszcza największa z nich, czyli Kompania Węglowa, znajdują się obecnie w trudnej sytuacji.
Na dodatek są obciążenia po stronie kosztów, które niezależnie od sytuacji na rynku węgla negatywnie wpływają na kondycję spółek węglowych.

Wśród nich znajduje się między innymi konieczność zapewnienia węgla, bądź ekwiwalentu pieniężnego, emerytom górniczym. A to kosztuje!

Z deputatu korzysta przeszło 250 tys. emerytów, a roczne koszty węgla dla nich sięgają 355 mln zł, w tym ok. 250 mln zł dla ok. 160 tys. emerytów w przypadku Kompanii Węglowej.

- Nie jestem za odbieraniem praw nabytych, ale trzeba się zastanowić w spółkach, wraz ze stroną społeczną, czy przykładowo nowoprzyjmowani pracownicy mają z tych przywilejów nadal korzystać - podkreśla prof. Maciej Kaliski, szef Departamentu Górnictwa w resorcie gospodarki. - Warto pomyśleć o tym, kto będzie finansował te świadczenia za 30 lat. Skarb Państwa, my wszyscy? Koszty pracy w Kompanii Węglowej sięgnęły 67 procent. Przecież tak dalej nie da się funkcjonować - podkreśla Maciej Kaliski.

Kompania Węglowa będzie poddana wielopoziomowej restrukturyzacji. Ma m.in. dojść do łączenia kopalń oraz alokacji pracowników i sprzętu. Możliwe też, że Jastrzębskiej Spółce Węglowej Kompania sprzeda kopalnię Knurów-Szczygłowice.

Kompania aanalizuje możliwość likwidacji niektórych świadczeń, w tym na przykład dopłat na przybory szkolne dla pracowników posiadających uczące się dzieci. Jednak - jak zaznaczają w KW - nie ma mowy o zmniejszaniu płac górników.

Kompania Węglowa walczy o utrzymanie płynności. Spółka podpisała Umowę Emisji Obligacji Średnioterminowych do maksymalnej kwoty 1 mld 230 mln zł.

Celem jest finansowanie bieżącej działalności gospodarczej spółki, w tym finansowanie nakładów inwestycyjnych i kapitału obrotowego oraz wykup obligacji krótkoterminowych o łącznej wartości 700 mln zł. Wykup wyemitowanych obligacji średnioterminowych następować będzie w transzach, a termin ostatecznej spłaty przypada w czerwcu 2018 roku.

Plany restrukturyzacji do 2020 roku zawarto w dokumencie, który 28 listopada zostanie przyjęty przez zarząd KW.

Następnie będzie on opiniowany przez Radę Pracowników. Jednak już teraz związki działające w KW wskazują, że nie akceptują m.in. zamysłu sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice, czy też łączenia kopalń.

Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP