Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zbigniew Paprotny, wiceprezes KW, o sprzedaży węgla energetyce i bardzo trudnym 2010 roku

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-01-2010 05:41
Zbigniew Paprotny, wiceprezes KW, o sprzedaży węgla energetyce i bardzo trudnym 2010 roku

Energetyka może w 2010 roku odebrać z Kompanii jedynie 15 lub 16 milionów ton węgla - mówi dla portalu wnp.pl Zbigniew Paprotny, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej SA.

Jak przedstawia się kontraktacja węgla z Kompanii Węglowej przez energetykę na rok 2010?
- Jesteśmy w trakcie kontraktacji. Energetyka nie była gotowa do rozmów w październiku czy listopadzie 2009 roku. Liczyłem na to, że być może uda się zawrzeć kontrakty z pewnym wyprzedzeniem.

Jednak okazało się to niemożliwe, bo umowy zawarte z energetyką na 2009 rok były realizowane z ogromnymi problemami.

Spadek zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju i utrzymujące się zapasy węgla spowodowały określone problemy.

Energetyka weszła w 2009 rok z dużymi zapasami węgla. Można powiedzieć, że „energetyka jest zasypana węglem”. Stąd wstrzymywanie odbioru węgla, renegocjowanie umów, przeciąganie ich realizacji w czasie.

W konsekwencji opóźniły się terminy negocjacji kontraktów na 2010 rok i lata następne. Te negocjacje dobiegają końca. Mamy już zawartych szereg dużych kontraktów, a kolejne podpiszemy w ciągu najbliższych tygodni. Dwa znaczące kontrakty najpewniej podpiszemy w lutym.

Jak długo te kontrakty mają obowiązywać?

- Nie ma jednego wzorca, różnie to wygląda w zależności od konkretnego odbiorcy. Proponowaliśmy energetyce różnego rodzaju rozwiązania, od współpracy rocznej po współpracę wieloletnią.

Generalnie rzecz biorąc, przeważają kontrakty roczne, bądź mamy do czynienia z aneksami rocznymi do kontraktów wieloletnich.

Mniejszość stanowią kontrakty trzyletnie ze ścieżką cenową, jakie zaproponowaliśmy wszystkim odbiorcom. Była to jedna z opcji, jaką mogli wybrać odbiorcy.

Kontrakty ze ścieżką cenową są w mniejszości. Energetyka oceniła, że tego rodzaju kontrakty niosą ze sobą w perspektywie trzech lat takie ryzyka, których nie należy podejmować. Jednak część odbiorców uznała, że jednak warto takie ryzyko podjąć.

Kto znalazł się w tym gronie?

- Nie chcę tu podawać żadnych nazw firm. Moim zdaniem cena tony węgla energetycznego osiągnie w tym roku poziom stu dolarów. I kiedy mówimy o trendzie trzyletnim, to uważam, że warto było takie ryzyko podjąć.

Ile węgla sprzedacie w roku 2010 do sektora elektroenergetycznego? O jaką wielkość tu chodzi?

- Zacznę od tego, że 2008 rok był dla Kompanii Węglowej rokiem typowym. Wówczas 21 mln ton skierowaliśmy na potrzeby energetyki. To taki typowy poziom na przestrzeni wielu ostatnich lat. Właśnie mniej więcej tyle węgla energetyka od nas odbierała.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP