XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zawały i opady skał najczęstszą przyczyną śmierci górników

Zawały i opady skał najczęstszą przyczyną śmierci górników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W minionych 20 latach najwięcej śmiertelnych ofiar w polskim górnictwie spowodowały zawały i opady skał. Z tego powodu od początku 1994 r. w kopalniach zginęły 93 osoby. Kolejnych 62 górników zginęło w wyniku wybuchów metanu - wskazują dane nadzoru górniczego.

O metodach zwalczania górniczych zagrożeń oraz warunkach poprawy bezpieczeństwa w kopalniach dyskutowali w środę w Targanicach k. Żywca (Śląskie) uczestnicy 20. międzynarodowej konferencji naukowo-technicznej z cyklu "Górnicze zagrożenia naturalne". Spotkanie zgromadziło m.in. ekspertów, przedstawicieli kopalń i nadzoru górniczego oraz naukowców współpracujących z sektorem wydobywczym.

Analizę przyczyn najtragiczniejszych wypadków w górnictwie ciągu ostatnich 20 latach przedstawił prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Piotr Litwa. Po zawałach i opadach skał oraz wybuchach metanu inne częste przyczyny śmierci górników pod ziemią to tąpnięcia (32 ofiary), wybuchy pyłu węglowego (10 ofiar), pożary (8 ofiar) oraz wyrzuty skał (7 ofiar).

"Takie statystyki są po to, by wyciągać z nich wnioski. Bez wsparcia nauki i nakładów inwestycyjnych warunki pracy w kopalniach będą coraz trudniejsze" - skomentował Litwa.

Prezes WUG przypomniał, że trzy lata temu na jego wniosek uruchomiony został strategiczny projekt badawczy pod nazwą "Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach", ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ujęto w nim 12 tematów badawczych. Ich realizacja ma prowadzić do minimalizacji zagrożeń i zwiększenia poprawy bezpieczeństwa pracy w obszarach, które w ostatnich latach najczęściej wiązały się z wypadkami w kopalniach.

Litwa podkreślił, że tematy projektu badawczego zostały sformułowane tak, by obejmowały niezrealizowane wnioski komisji, powoływanych przez prezesa WUG do zbadania przyczyn kolejnych górniczych tragedii. Najwięcej tematów dotyczy zagrożenia metanowego, ale w badaniach uwzględniono też np. bezpieczeństwo górników pracujących w warunkach zagrożenia klimatycznego.

Podczas trzydniowej konferencji analizowany jest m.in. rozwój monitoringu zagrożeń naturalnych w ostatnich 20 latach. Eksperci dyskutują o zmianach w ocenie zagrożeń, sposobach bezpiecznego prowadzenia eksploatacji w skrajnie trudnych warunkach czy analizach utrzymania stateczności wyrobisk korytarzowych. Wśród podejmowanych tematów są również czyste technologie wykorzystania węgla oraz analiza i ocena ryzyka procesu podziemnego zgazowania węgla.

Znawcy branży górniczej omawiają również nowe propozycje kategoryzacji podziemnych zagrożeń - metanowego, tąpaniami, pożarowego, wyrzutu skał i gazów, wybuchu pyłu węglowego, wodnego, radiacyjnego oraz zagrożenia pyłami szkodliwymi dla zdrowia górników. Inny temat to oddziaływanie sejsmiczne górnictwa na powierzchnię. Analizowana jest potrzeba weryfikacji odporności dynamicznej budynków na wstrząsy oraz metody oceny deformacji terenu na skutek naprężeń górotworu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zawały i opady skał najczęstszą przyczyną śmierci górników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!