Zauważalna poprawa stanu czterech poszkodowanych górników

Zauważalna poprawa stanu czterech poszkodowanych górników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zauważalnie poprawił się stan zdrowia czterech górników leczonych po wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła w oddziale intensywnej terapii Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Stan dwóch najciężej rannych z tego oddziału nadal jest krytyczny.

Lekarze akcentują też, że wobec wszystkich leczonych na intensywnej terapii rokowania są nadal "bardzo ostrożne".

Jak poinformował podczas wtorkowego briefingu dr hab. Marek Kawecki z CLO, tego dnia w szpitalu nadal przebywa 23 chorych. Obok sześciu najbardziej poszkodowanych leczonych w oddziale intensywnej terapii, kolejnych siedemnastu górników przebywa na oddziałach chirurgicznych - w stanie ogólnym zadowalającym.

"Co do samego stanu chorych - sześciu w dalszym ciągu na intensywnej terapii, dwaj w stanie krytycznym, czterej w stanie nieco bardziej stabilnym, z zauważalnymi poprawami w zakresie monitorowanych parametrów" - powiedział we wtorek Kawecki. "Tę poprawę oceniamy pozytywnie" - dodał. W poniedziałek stan tych górników oceniany był jako "bardzo ciężki, z niewielką tendencją do stabilizacji".

Pytany o rokowania specjalista uznał je za "bardzo ostrożne" - szczególnie wobec dwóch pacjentów w stanie krytycznym. "Tutaj może zdarzyć się wszystko, z zejściem śmiertelnym włącznie. Natomiast w stosunku do pozostałych leżących na OIOM-ie rokowania są nieco lepsze, aczkolwiek także bardzo ostrożne. O wiele lepsze rokowania są wobec pacjentów, którzy są w stanie ogólnym zadowalającym" - zaznaczył lekarz.

Jak podkreślił, wszyscy górnicy przebywający w CLO są poddawani stałemu najnowocześniejszemu leczeniu, m.in. zabiegom hiperbarii tlenowej. Stosowane są specjalistyczne opatrunki czy najwyższej klasy antybiotykoterapia. We wtorek odbyło się też pięć kolejnych operacji, kolejne są zaplanowane na środę i czwartek.

Dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń dr Mariusz Nowak zaapelował we wtorek o przyspieszenie procedur finansowania stosowanego przez szpital bardzo drogiego leczenia. Jak podkreślił, chodzi o efekt skali związany z dużą grupą ciężko rannych osób. Obecnie za ich leczenie płaci szpital, jednak jego władze obawiają się - w pewnej perspektywie - utraty płynności.

"Jeżeli mamy perspektywę kolejnych tygodni do leczenia, może się to bardzo źle skończyć. Przestaniemy w pewnym momencie mieć możliwości finansowania leczenia. Jeżeli coś robimy planowo i nagle pojawia się taka duża grupa, angażujemy wszystkie środki, jakie mamy, i nie możemy pozwolić sobie na czekanie albo opóźnienie decyzji" - wskazał dr Nowak.

Dyrektor podał, że choć placówka ma "oddźwięk ministerstwa" ws. finansowania uruchomionych już hodowli komórkowych, nie ma go na razie odnośnie zgłoszonych już NFZ tzw. nadwykonań. "Trzeba uświadomić urzędnikom, że trzeba działać szybciej. To nie jest tak, że możemy znowu poczekać pół roku, aż się np. Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczy" - zaakcentował dyrektor CLO.

Podkreślił przy tym, że ma świadomość wydawania pieniędzy publicznych, jednak w takich "sytuacjach krańcowych" odpowiednie zarządzenie może wydać prezes NFZ. "Jest potrzebna interwencja Warszawy" - ocenił dr Nowak.

W poniedziałek wieczorem minął tydzień od katastrofy w mysłowickiej kopalni. Na poziomie 665 m doszło prawdopodobnie do zapalenia bądź wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdowało się wówczas 37 górników. 36 wyjechało na powierzchnię, 31 trafiło pierwotnie do szpitali. 42-letniego kombajnisty dotąd nie odnaleziono. W poniedziałek rano w CLO zmarł jeden z najciężej rannych, 26-letni górnik.

Jak poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka prowadzącej śledztwo po wypadku Prokuratury Okręgowej w Katowicach prok. Marta Zawada-Dybek, przeprowadzono już sekcję zwłok zmarłego. Wstępne wyniki wskazują, że przyczyną jego zgonu były wstrząs pooparzeniowy i niewydolność krążeniowo-oddechowa.

Informację o świadczonej poszkodowanym oraz ich bliskim pomocy psychologicznej przekazał też we wtorek rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego, do którego należy kopalnia, Wojciech Jaros.

Jak wynika z wypowiedzi Anny Bentkowskiej z zespołu psychologów Holdingu, pomoc taka jest konieczna - część poszkodowanych może bowiem postrzegać sytuację, w jakiej się znaleźli jako trudność niemożliwą do wytrzymania. Psychologowie nakierowują wówczas rozmówcę na odnajdywanie sposobów jej przezwyciężania.

Specjalistka wskazała też na potrzebę długotrwałego kontaktu z rodzinami - również w kontekście tego, że w środowisku funkcjonuje mit człowieka twardego, który sam rozwiązuje swoje problemy. "To powoduje niekiedy ukrywanie tego, z czym człowiek sobie nie radzi. A my pomagamy, wspieramy, by właśnie sam sobie z nimi poradził, by nie doszło do wybuchu, lub załamania" - wyjaśniła Bentkowska.

W kopalni ratownicy prowadzący akcję poszukiwawczą zaginionego górnika we wtorek rano próbowali kontynuować usuwanie blokującego im drogę rozlewiska. W nocy pracę uniemożliwiały im groźne stężenia gazów. O sytuacji w ciągu dnia przedstawiciele KHW mają poinformować podczas popołudniowego briefingu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!