XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zarząd "Przeróbki" przekształcił się w komitet protestacyjno- strajkowy

Zarząd "Przeróbki" przekształcił się w komitet protestacyjno- strajkowy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zarząd zobowiązał też wszystkie jednostki organizacyjne związku, by także przekształciły się w podobne komitety. Pierwszego grudnia związek ma ogłosić pogotowie strajkowe we wszystkich zakładach, w których działa. "Przeróbka" broni wcześniejszych emerytur pracowników tej branży.

W ostatni piątek "Przeróbka" wszczęła wielozakładowy spór zbiorowy z zarządami spółek górniczych i firm zatrudniających jego członków. Według przedstawicieli "Przeróbki", związek zrzesza ok. 15 tys. osób pracujących w zakładach należących do Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Lubelskiego Węgla "Bogdanka", Południowego Koncernu Węglowego, Zakładów Górniczych "Trzebionka" i w Zakładzie Odsalania "Dębieńsko".

Związkowcy domagają się przede wszystkim utrzymania obecnego wieku emerytalnego dla pracowników przeróbki, wynoszącego 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Zgodnie z nową ustawą o emeryturach pomostowych, pracownicy przeróbki musieliby pracować 5 lat dłużej.

Rozpoczęcie sporu zbiorowego zapoczątkowało realizację scenariusza ogłoszonego w ostatni czwartek przez przewodniczącego związku Sławomira Łukaszewicza. Kulminacją protestu może być planowany na 5 stycznia strajk generalny zakładów przeróbczych.

Przedmiotem sporu jest pięć żądań. Dwa pierwsze dotyczą wprowadzenia urlopów przedemerytalnych dla pracowników przeróbki, których objęłyby dotychczasowe pomostówki, płatnych jak urlopy wypoczynkowe, a także dodatkowych płatnych urlopów zdrowotnych - 5 dni po przepracowaniu 10 lat i 8 dni po 20 latach - za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Kolejne postulaty obejmują zawarcie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników górnictwa, wypłatę do końca tego roku dodatkowych premii średnio po 1 tys. zł i zrównania od stycznia 2009 r. wartości posiłków profilaktycznych do 17 zł, a także nierepresjonowania pracowników biorących udział w akcjach protestacyjno-strajkowych.

Związkowcy z "Przeróbki" zaproponowali, by z uwagi na złożoność żądań i liczbę objętych sporem pracodawców, stronę te reprezentował w negocjacjach Związek Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego. Ostrzegli też, że w razie nieuwzględnienia żądań, podejmą "stosowne akcje protestacyjno-strajkowe do strajku generalnego włącznie".

Plan protestów "Przeróbki" jest otwarty na współpracę z innymi górniczymi związkami oraz np. z kolejarzami. W ubiegłym tygodniu najważniejsze górnicze związki opowiedziały się za strajkiem generalnym w Polsce w obronie m.in. uprawnień emerytalnych i zdrowotnych, ale decyzję o ogłoszeniu ewentualnego strajku pozostawiły krajowym centralom związkowym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarząd "Przeróbki" przekształcił się w komitet protestacyjno- strajkowy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!