Zarząd KW szykuje ostateczną wersję programu restrukturyzacji

Zarząd KW szykuje ostateczną wersję programu restrukturyzacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimo braku porozumienia ze związkami, ostateczna wersja programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej może różnić się od pierwotnych, radykalnych planów zarządu - nieoficjalnie deklarują przedstawiciele spółki. Mniejsza ma być np. skala zwolnień w administracji.

"Obecnie trwają prace nad ostateczną wersją projektu programu restrukturyzacji, który prawdopodobnie w piątek zostanie przekazany do akceptacji Radzie Nadzorczej" - powiedział we wtorek rzecznik Kompanii Zbigniew Madej, który jednak nie zdradził, czego mogą dotyczyć ewentualne modyfikacje w projekcie. M.in. to jest we wtorek przedmiotem konsultacji zarządu KW w Ministerstwie Gospodarki. W czwartek zarząd ma przedstawić sytuację podczas konferencji prasowej.

Pierwotny projekt przewidywał zwolnienie ponad tysiąca pracowników administracji. W toku konsultacji ze związkami wstępnie uzgodniono, że zachowają oni pracę, przez co najmniej trzy lata, za cenę zawieszenia wypłaty 14. pensji w tym okresie oraz likwidacji tzw. posiłków profilaktycznych dla tej grupy zawodowej. Gwarancje zatrudnienia dla górników dołowych miały być wydłużone z 2015 do 2020 r. Ostatecznie jednak, z powodu sprzeciwu jednego z 13 związków - Kadry - nie doszło do podpisania porozumienia.

Pragnący zachować anonimowość rozmówca PAP w Kompanii Węglowej ocenił, że - mimo braku porozumienia - zarząd spółki nadal jest w stanie zrezygnować ze zwolnień, jeżeli uda się zmniejszyć koszty zatrudnienia. Zamiar zwolnień pracowników z przyczyn ekonomicznych leżących po stronie pracodawcy będzie jeszcze konsultowany ze związkami w innym trybie - wówczas będzie możliwość korekt. Inna możliwość to zmiany w indywidualnych umowach o pracę, dzięki którym pracownicy zachowaliby zatrudnienie, godząc się jednak na zmianę warunków pracy.

Nie wiadomo, jak ostatecznie ujęta zostanie w programie sprawa łączenia ze sobą kopalń. W negocjacjach zarząd gotów był odstąpić od tego pomysłu, jeżeli związki zgodzą się na elastyczne przemieszczanie pracowników między zakładami wytypowanymi do łączenia. Jednak po fiasku rozmów wiceprezes KW Marek Uszko zapowiedział, że łączenie kopalń jednak będzie. Ewentualna korekta może polegać na tym, że łączenia nie będzie tam, gdzie związki jednak zaakceptują zasady alokacji załogi.

Punktem, gdzie na pewno nie będzie zmian, jest planowana sprzedaż należącej do Kompanii kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zarząd nie rezygnuje z tego projektu, mimo zdecydowanego sprzeciwu związków.

Rada Nadzorcza Kompanii, która ma zatwierdzić ostateczną wersję programu, spotka się na posiedzeniu 31 stycznia. Tego samego dnia jej członkowie zamierzają jeszcze raz wysłuchać opinii związków zawodowych.

"W październiku, podczas rozmów z Radą Nadzorczą, umówiliśmy się, że przed zatwierdzeniem programu restrukturyzacji Rada spotka się jeszcze raz ze związkami i wysłucha naszych uwag do tego dokumentu. Zapewniano nas również, że program powinien zawierać nie tylko cięcia kosztów, ale również elementy sprzyjające rozwojowi spółki i utrzymaniu jak największej liczby miejsc pracy" - powiedział szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

Związkowiec wyraził nadzieję, że Rada "głęboko przemyśli" niektóre zapisy programu, szkodliwe - w ocenie związków - dla pracowników. "Już po zerwaniu rozmów zarząd zapowiedział, że być może uwzględni cześć naszych sugestii w ostatecznej wersji programu. Jednak na pytanie, czy rzeczywiście tak się stało, będziemy mogli odpowiedzieć dopiero, gdy poznamy treść tego dokumentu" - dodał Grzesik.

Projekt programu naprawczego KW do 2020 r. został przedstawiony w listopadzie 2013 r. Zakłada on m.in. zwolnienie ponad tysiąca pracowników administracji, łączenie ze sobą kopalń i sprzedaż jednej z nich (w KW z 15 ma pozostać 7 kopalń), zamknięcie trzeciej części ścian wydobywczych, likwidację niektórych świadczeń pracowniczych i zamrożenie wynagrodzeń. Program ma uzdrowić spółkę, dotkniętą spadkiem cen węgla (o 15,6 proc.) oraz przychodów (o ponad 1 mld zł). W efekcie w 2013 r. firma straciła na sprzedaży węgla ponad 1 mld zł. Obecnie na zwałach leży ponad 4,1 mln ton niesprzedanego surowca. Dzięki programowi restrukturyzacji firma ma odzyskać rentowność operacyjną w dwa lata.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarząd KW szykuje ostateczną wersję programu restrukturyzacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!