Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zarząd Kompanii Węglowej zdumiony postawą związków

Autor: wnp.pl
16-09-2014 14:32
Zarząd Kompanii Węglowej zdumiony postawą związków

- Zarząd, w obecnej sytuacji firmy, jest nie tylko zobowiązany do działania, ale i zdeterminowany do podjęcia wszystkich kroków zapobiegających groźbie wszczęcia postępowania upadłościowego - mówi cytowany w piśmie Mirosław Taras, prezes KW.

Fot. PTWP

Zarząd ze zdumieniem przyjmuje stanowisko Sztabu Protestacyjno-Strajkowego Kompanii Węglowej, zrzeszającego 13 organizacji związkowych, o zerwaniu przez stronę społeczną konsultacji dotyczących planu naprawczego spółki - czytamy w piśmie wystosowanym w przez władze spółki w odpowiedzi na zerwanie rozmów przez stronę społeczną.

Przypomnijmy, że stanowisko w sprawie zerwania rozmów wydał 15 września zrzeszający 13 organizacji związkowych z Kompanii Węglowej sztab protestacyjno-strajkowy.
"W związku z notorycznymi zmianami w programie naprawczym Kompanii Węglowej w ramach procesu konsultacji oraz informacjami o podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy zarządami KW SA i Węglokoks SA, dotyczącego sprzedaży kopalń wchodzących w skład KW, strona związkowa uznaje, iż zarząd KW jednostronnie zerwał konsultacje dotyczące planu naprawczego spółki" - napisali związkowcy. Czytaj więcej: KW: rozmowy związkowców z zarządem zerwane

Władze KW nie zgadzają się z argumentami związkowców, szczególnie z twierdzeniem, że powodem zerwania rozmów były notoryczne zmiany w programie naprawczym oraz podpisanie listu intencyjnego w sprawie ewentualnej sprzedaży kopalń wchodzących w skład Kompanii.

"Władze spółki, ponosząc pełną odpowiedzialność za dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa, w obliczu groźby postawienia go w stan upadłości, oraz wykazując determinację w działaniach zmierzających do maksymalnej ochrony miejsc pracy i uniknięcia likwidacji kopalń, uznawały i szanowały podmiotowość strony społecznej w procesie poszukiwania optymalnych rozwiązań restrukturyzacji firmy" - czytamy w piśmie zarządu KW.

Władze spółki podkreślają, że podstawowe założenia programu naprawczego były i pozostają niezmienne. Skierowano je do konsultacji w sierpniu br. oraz publikowano w komunikatach prasowych 7 sierpnia i 5 września br.

Jak wskazano w piśmie zarządu, możliwość dokonywania zmian w tym proponowanym programie naprawczym, szczególnie odnoszących się do programów dotyczących poszczególnych kopalń była wręcz postulatem przedstawicieli organizacji związkowych wyrażonym w trakcie spotkania konsultacyjnego w dniu 9 września 2014 r.

"Trudno więc uznać spełnienie tego postulatu za przesłankę zerwania konsultacji. Podjęcie uchwały zarządu w sprawie podpisania listu intencyjnego dotyczącego nawiązania ewentualnej współpracy z podmiotem, który zagwarantuje miejsca pracy oraz dalsze funkcjonowanie 4 kopalń, jest realizacją nadrzędnych celów jakie stawiają sobie władze spółki – minimalizacji społecznych kosztów procesu restrukturyzacyjnego Kompanii oraz pozyskania środków na bieżące funkcjonowanie firmy i sfinansowanie oraz wdrożenie programów naprawczych w poszczególnych oddziałach wydobywczych" - przekonuje w piśmie zarząd KW.

KOMENTARZE (39)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP