Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zarząd JSW zaprasza Komitet Strajkowy Budryka na negocjacje we wtorek

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
15-01-2008 14:40
Zarząd JSW zaprasza Komitet Strajkowy Budryka na negocjacje we wtorek

- Działania komitetu strajkowego nakierowane są nie na porozumienie a na eskalację konfliktu - ocenia zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jednocześnie zarząd JSW zaprosił Komitet Strajkowy na kolejne negocjacje. Mają się one rozpocząć we wtorek, o godz. 16.

Zarząd JSW wysłał list do Komitetu Strajkowego, jego treść została przesłana także do naszej redakcji. List publikujemy poniżej w całości:
W związku z brakiem odniesienia się Waszych przedstawicieli w dniu wczorajszym do przekazanego projektu porozumienia datowanego 14 stycznia 2008 roku, Zarząd JSW S.A. przesyła w załączeniu przedmiotowy projekt z prośbą o przedstawienie stanowiska co do jego treści. Stanowiska oczekujemy w formie pisemnej.

Zwracamy uwagę, że omawiane na wcześniejszych negocjacjach projekty zapisów nie zostały podpisane, a nawet zbliżenie stanowisk w poszczególnych punktach nie ma znaczenia prawnego, bowiem istotą porozumienia jest zaakceptowanie i podpisanie wszystkich jego postanowień łącznie. Do takiego konsensusu nigdy do tej pory nie doszło. Wynika to między innymi z faktu, że "Komitet strajkowy"sukcesywnie rozszerzał zakres żądań objętych sporem zbiorowym zgłoszonym dnia 29 października 2007r. z siedmiu punktów do przeszło 20.

W dobrze pojętym interesie załogi kopalni Budryk, zarządy spółek KWK Budryk S.A. i JSW S.A. przed 04 stycznia 2008 a zarząd JSW S.A. po tej dacie, mimo braku takiego obowiązku zasiadły wraz ze stroną społeczną do rozpatrywania wszystkich tych rozszerzonych postulatów. Bazą dla załatwienia podstawowych postulatów strajkowych był projekt porozumienia z września 2007r. wypracowany i uzgodniony wstępnie przez organizacje związkowe reprezentujące załogi KWK „Budryk” S.A. i pozostałych zakładów JSW S.A. oraz zarządy obu spółek.

Eskalacja żądań komitetu strajkowego uniemożliwiała jednak do tej pory i uniemożliwia nadal osiągnięcie porozumienia.

Należy podkreślić że działania komitetu strajkowego nakierowane są nie na porozumienie a na eskalację konfliktu. Mimo apeli zarządów spółek i strony społecznej o złagodzenie form protestu i zawieszenie strajku na okres negocjacji, zaostrzacie formy protestu i medialnych spektakularnych hepeningów celem wywarcia nieformalnego wpływu na wyniki ustaleń.

Naruszane są przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zakazane jest - o czym wiecie doskonale - stosowanie formy strajku głodowego, przestępstwem jest blokowanie dostępu do pracy pracownikom którzy strajkować nie chcą, przestępstwem jest blokowanie wykonania robót zabezpieczających na zagrożonych pożarowo ścianach. Przestępstwem jest ograniczanie wolności osobistej innych ludzi jak i zmuszanie ich do składania oświadczeń woli sprzecznych z ich stanowiskiem. Przestępstwem jest również nie wpuszczanie na teren kopalni inspektorów Urzędu Górniczego. Mimo tej wiedzy, łamiecie prawo z premedytacją.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP