Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zarząd JSW ws. eksploatacji pod Żorami

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
21-05-2013 15:07

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz dyrekcja kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie odniosły się do kwestii dotyczącej eksploatacji pod Żorami.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz dyrekcja Kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie wystosowały stanowisko.
Napisano w nim: "ze zdziwieniem i nieukrywanym żalem przyjęli stwierdzenia Prezydenta Żor Waldemara Sochy dotyczące działalności JSW, które zawarł w liście otwartym do Mieszkańców Miasta opublikowanym w Kurierze Żorskim.

Ze zdziwieniem przeczytaliśmy o zarzutach Prezydenta jakoby JSW uznała Pana Prezydenta za swojego wroga i rozpętała na szeroką skalę akcję krytykowania, dyskredytowania i ośmieszania Jego osoby. Jastrzębska Spółka Węglowa nigdy nie prowadziła żadnych działań i akcji prowadzących do dyskredytacji jakichkolwiek osób lub instytucji. Prezydent Żor nie jest naszym wrogiem, rozumiemy jego stanowisko i je szanujemy. Przeprowadziliśmy wiele rozmów z Panem Prezydentem, podczas których - mimo wielu ustępstw z naszej strony - niestety nie udało się nam porozumieć. Pana Prezydenta nie przekonywały argumenty, że brak zgody władz miasta na wydanie koncesji przyczyni się do przyspieszenia zakończenia działalności zakładu, w którym pracuje około 3500 pracowników.

Prezydent w liście do Mieszkańców zarzuca Jastrzębskiej Spółce Węglowej m.in., że "żąda" od miasta wydania zgody na eksploatację węgla pod miastem. Jastrzębska Spółka Węglowa i dyrekcja kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie nigdy nie żądali, lecz prowadzili i prowadzą z władzami Miasta Żory merytoryczne rozmowy na temat możliwości eksploatacji pod terenami należącymi do miasta. Należy podkreślić fakt, iż przedmiotowe złoże zostało wcześniej udokumentowane, JSW posiada decyzję właściwego ministra zatwierdzającą wielkość zasobów bilansowych. Zgodnie z obowiązującym prawem kolejnym krokiem było wystąpienie do władz samorządowych o stworzenie realnych możliwości realizacji przedsięwzięcia. Uzgodnienie działalności górniczej, w tym przypadku, może nastąpić w trybie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O taką zmianę kopalnia wnioskowała już w 2010 roku - napisano w stanowisku JSW.

Zaznaczono w nim także, iż "Prezydent Waldemar Socha twierdzi również, że wydobycie prowadzone pod niewielką częścią miasta całkowicie pozbawi Żory terenów inwestycyjnych, na których zaplanowano kolejny obszar Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przypominamy, że podczas jednego ze spotkań - na wyraźną sugestię Pana Prezydenta - Jastrzębska Spółka Węglowa zrezygnowała z wydobycia na tym terenie. Zatem nie można mówić o jakichkolwiek szkodach górniczych w tym rejonie. Ponadto na pozostałym obszarze eksploatacja została zaprojektowana w taki sposób, aby ograniczyć jej wpływy na powierzchni.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP