PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zarząd JSW proponuje związkom zakończenie sporu

Autor: wnp.pl (DC)
03-08-2012 10:08
Zarząd JSW proponuje związkom zakończenie sporu
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zarząd JSW podjął kolejną próbę porozumienia się ze związkami zawodowymi deklarując gotowość podwyższenia od sierpnia tego roku stawek płac zasadniczych o 2.8 proc. oraz wypłatę we wrześniu jednorazowej kwoty w wysokości 1,2 proc. stawek płac zasadniczych.

W dalszym ciągu wzrost wynagrodzeń pracowników w spółce będzie wynikać z wdrożonego w JSW systemu motywacyjnego. W zamian, zarząd JSW oczekuje zakończenia sporów zbiorowych w sprawie wynagrodzeń i nowych umów o pracę oraz zgody strony społecznej, na to, aby proponowane rozwiązania w sposób systemowy regulowały wzrost płac w latach 2012-2015, a kwestie nowych umów o pracę były rozstrzygane w ramach indywidualnych stosunków JSW z nowymi pracownikami. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny otrzymał projekt porozumienia w tej sprawie.
– Wszystkie rozwiązania uwzględniają oczekiwania pracowników w zakresie wynagradzania i zapewniają ponadprzeciętny wzrost pensji w relacji do rzeczywistego poziomu inflacji. To bardzo dobre propozycje, dające odczuwalny wzrost wynagrodzenia każdemu pracownikowi, a dodatkowo uwzględniające potrzeby odpowiedzialnego kształtowania systemu wynagrodzeń w spółce w następnych trzech latach – podkreśla Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

- Przedstawiliśmy te propozycje związkom zawodowym w interesie wszystkich pracowników. Zakładamy, że związki zawodowe chcą wspólnie z Zarządem wypracować najlepsze, ale i realne rozwiązania w zakresie wzrostu płac. I że w obliczu spowolnienia gospodarczego, spadających cen węgla koksowego i energetycznego, czyli w trudnym okresie dla spółki, nie będą szukać konfrontacji, tylko rozwiązań kompromisowych – dodaje prezes JSW.

Propozycja zarządu spółki dotyczy uregulowania sprawy wzrostu wynagrodzeń także w dłuższej perspektywie. W ramach proponowanych rozwiązań systemowych na lata 2013–2017 Zarząd proponuje, aby wzrost stawek płac zasadniczych od stycznia danego roku następował automatycznie o wskaźnik inflacji przyjęty w ustawie budżetowej na dany rok. Gdyby inflacja podana przez GUS okazała się wyższa niż zakładana w ustawie, to Zarząd i związki zawodowe ustalą czy i kiedy zostałoby wypłacone pracownikom dodatkowe wynagrodzenie jednorazowe wynikające z różnicy między inflacją prognozowaną a rzeczywistą.

– Zakładamy, że związki zawodowe zgodzą się na zakończenie sporów zbiorowych w sprawie podwyższenia stawek płac zasadniczych w tym roku i systemowe, długofalowe uregulowanie wzrostu płac do końca roku 2015 przy utrzymaniu już wdrożonego systemu motywacyjnego. Naszą intencją jest wypracowanie porozumienia w drodze dalszych negocjacji i zakończenie sporów na tle płac co najmniej do 2015 r. Dlatego mimo nie osiągnięcia do tej pory konkretnych ustaleń ze związkami zawodowymi, jako kierownictwo spółki niezmiennie deklarujemy gotowość do kontynuowania rozmów – powiedział Jarosław Zagórowski..

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (30)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP