Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zapowiada się batalia o kopalnię Krupiński

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
25-08-2016 06:33
Zapowiada się batalia o kopalnię Krupiński
Fot. PTWP

Ósmego sierpnia br. zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury przeniesienia kopalni Krupiński w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do końca stycznia 2017 roku. Związki są temu stanowczo przeciwne.

Planowane przeniesienie Krupińskiego do SRK to - jak wskazuje spółka -  jeden z elementów realizowanego w JSW planu naprawczego. Związkowcy nie akceptują tego planu.
Reprezentatywne organizacje związkowe działające w kopalni Krupiński wystosowały pismo do zarządu JSW.

W komunikacie skierowanym do władz spółki zaznaczyły między innymi, że zarząd nie podjął dotychczas żadnych mediacji z reprezentantami załogi oraz nie powiadomił organizacji związkowych o podjętej uchwale na piśmie.

Związki z Krupińskiego apelują o zaprzestanie działań medialnych i techniczno-ekonomicznych mających na celu likwidację kopalni Krupiński poprzez jej przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do czasu usankcjonowania prawnego podjętej uchwały zarządu.

Według związków działania podjęte przez zarząd naruszają zapisy statutu JSW oraz pzrepisy Prawa Geologicznego i Górniczego.

Związki wskazują, ze jeśli postępowanie zarządu JSW się nie zmieni, to będą zmuszone zastosować bardziej radykalne środki oddziaływania społecznego.

Według związków z Krupińskiego jest ostani moment na podjęcie poważnych, merytorycznych rozmów ze stroną społeczną.

Decyzja o przekazaniu Krupińskiego do SRK, wskazują w JSW, została podjęta w wyniku dokonanej przez spółkę analizy, wskazującej, że Krupiński znajduje się w stanie trwałej nierentowności a przeanalizowane scenariusze nie wykazują możliwości odzyskania jej w przyszłości. Co istotne, zaznaczają w JSW, żaden z pracowników tej kopalni nie straci pracy. Będą oni przenoszeni do innych zakładów JSW. 

Ewentualne odejścia nastąpią tylko w trybie dobrowolnym, z możliwością skorzystania z jednorazowych odpraw i urlopów górniczych gwarantowanych przez ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Do niedawna chęć skorzystania z pakietu osłonowego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zadeklarowały 2794 osoby. 

- Załoga Krupińskiego jest pracowita, zdyscyplinowana, a przede wszystkim doświadczona. Potrzebujemy jej w  JSW - mówił Tomasz Gawlik, prezes zarządu JSW. - Dlatego chcemy przenosić całe brygady do innych kopalń. Pracowników najbardziej teraz interesuje jak organizacyjnie będzie przebiegał cały proces, do którego, w moim odczuciu, podchodzą z dużym zrozumieniem. 

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (80)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 007 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP