Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zaplecze górnictwa: konieczna intensyfikacja eksportu

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
16-12-2013 11:48
Zaplecze górnictwa: konieczna intensyfikacja eksportu
fot. PTWP

Rodzimy rynek jest niezmiernie istotny. Natomiast w eksporcie polscy producenci maszyn i urządzeń górniczych osiągają lepsze marże. Firmy zaplecza konsekwentnie realizują zagraniczną ekspansję.

Przykładowo w trzecim kwartale br. zysk netto Kopeksu wyniósł 29,26 mln zł wobec 2,36 mln zł w poprzednim kwartale.
- Chcemy się uniezależnić od słabej koniunktury na rynku krajowym, a więc staramy się zwiększać udział przychodów z zagranicy w wynikach Kopeksu - ocenia Józef Wolski, prezes zarządu Kopeksu.

Kopex zamierza też wybudować kopalnię, z której pierwsze wydobycie planowane jest na 2018 rok, a okres wydobycia wynosić będzie 30 lat. Nakłady inwestycyjne wyniosą 1,7 mld zł.

Prezes Kopeksu Józef Wolski wskazuje, że projekt ten, m.in. poprzez odejście od budowy szybów na rzecz chodników upadowych, drążonych za pomocą tarczy TBM, pozwala na znaczne obniżenie kosztów budowy i eksploatacji, co w efekcie da niższe koszty wydobycia tony węgla. Średnie roczne wydobycie w kopalni Kopeksu szacuje się na 3 mln ton, a jednostkowy koszt produkcji wyniesie między 142 a 200 zł za tonę.

Famur podąża inną drogą i nie myśli o budowie kopalni.

- Dostrzegamy naszą przyszłość w eksporcie - mówi prezes Famuru Waldemar Łaski. - W polskim górnictwie nie przewiduje się wzrostu wydobycia. Jesteśmy jednak silnie związani z rodzimym górnictwem, a nowe rozwiązania są wdrażane w polskich kopalniach. Sam eksport to nie wszystko, choć w eksporcie osiągać można lepsze marże.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele innych firm zaplecza górnictwa.

- Firmy wiele energii i środków przeznaczają na rozwój na rynkach zagranicznych - zaznacza prezes Carboautomatyki Henryk Stabla. - Stale trwają wysiłki zmierzające do pozyskania nowych rynków i odbiorców. My także umacniamy swą pozycję na rynkach zagranicznych.

Carboautomatyka ma coraz mocniejszą pozycję między innymi w Wietnamie. Ekspansja na rynek wietnamski to również wchodzenie z urządzeniami zasilającymi i silnikami. To przyszłościowy rynek dla należących do Grupy Carboautomatyka fabryki silników Damel oraz dla Mifamy.

Także Grupa Fasing, największy na świecie producent łańcuchów ogniwowych, mocno rozwija się na rynkach zagranicznych. Wytwarza łańcuchy, ogniwa złączne, zamki oraz zgrzebła dla różnych typów przenośników zgrzebłowych i cięgien mających zastosowanie niemal w każdej dziedzinie przemysłu od górnictwa, ciepłownictwa, budownictwa przez przemysł maszynowy po rybołówstwo. - Inspiruje nas przyszłość, a wspiera sto lat doświadczeń - mówi prezes Fasingu Zdzisław Bik.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP