Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zaplecze górnictwa aktywne na rynkach zagranicznych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-05-2015 14:31
Zaplecze górnictwa aktywne na rynkach zagranicznych

Jednym z rynków zagranicznych, na którym zabiegają o kontrakty polscy producenci, są Chiny.

Fot. mat. pras.

Na polskim rynku sytuacja jest coraz trudniejsza. Producenci węgla ograniczają wydatki, w tym te na zakup maszyn i urządzeń.

Stąd polskie podmioty starają się zdobywać zlecenia za granicą. Jednym z rynków zagranicznych, na którym zabiegają o kontrakty polscy producenci, są Chiny.
Obecnie wchodzą one na ścieżkę zrównoważonego rozwoju opartego na budowie społeczeństwa konsumpcyjnego. Stąd w Chinach będzie pobudzany popyt wewnętrzny, budowana jest tam klasa średnia.

W Chinach zwraca się dużą uwagę na podniesienie oferty technologicznej, na rozbudowę potencjału intelektualnego oraz zwiększenie fachowości chińskich kadr.

Chiny chcą mieć dostęp do znaków towarowych, do know-how. W celu zwiększenia napływu inwestycji zagranicznych z Azji oraz innych stron świata pod koniec 2014 roku powołano Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Polska zgłosiła chęć przystąpienia do grona członków założycieli Banku.

Możliwości eksportu polskich firm do Chin powoli, ale rosną. Według prezesa Kopeksu Józefa Wolskiego, by zaistnieć na rynku chińskim trzeba mieć dobrego partnera.

- Należy się uzbroić w cierpliwość, poznać kulturę tego kraju - mówi Józef Wolski.

Grupa Kopex ma łatwiej z uwagi na wieloletnią współpracę Kopeksu z Chinami. Na chińskim rynku maszyny produkcji Kopeksu od lat są uznaną marką.

Prezes Kopeksu wskazuje, że aby utrzymać miejsca pracy w Polsce, Kopex musi szukać swych szans za granicą, w tym również w Chinach.

Również Zdzisław Bik, prezes zarządu spółki Fasing zaznacza, że na rynku chińskim niezmiernie istotna jest cierpliwość. Fasing jest obecny na chińskim rynku od dziewięciu lat.

- Od trzech lat funkcjonujemy z zyskiem, a wcześniej było sześć lat ciągłego inwestowania - zaznacza Zdzisław Bik. - Także radziłbym, żeby nie startować samemu na rynku chińskim. Ważne też, by mieć innowacyjny produkt. Obecnie gospodarka chińska potrzebuje bowiem innowacyjnych produktów.

Na rynkach zagranicznych aktywna jest również Grupa Famur, która w 2014 roku osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 708,8 mln zł i uzyskała wynik netto na poziomie 100,3 mln zł.

Spadek przychodów i wyniku netto Grupy Famur spowodowany był głównie ograniczaniem wydatków na inwestycje w polskich kopalniach, szczególnie w związku z trudną sytuacją Kompanii Węglowej oraz przesuwaniem decyzji zakupowych na rynkach zagranicznych, w tym w Rosji, Indiach i Turcji.

Grupa Famur stawia na wzrost udziału eksportu w przychodach. Docelowo mają one przewyższać przychody ze sprzedaży w kraju.

Jerzy Dudała

NA GIEŁDZIE

KOPEX SA [KPX]

kurs:

3.63 PLN -0.02 (-0.55%)

Notowania | Analiza techniczna


Fabryka Maszyn Famur SA [FMF]

kurs:

4.07 PLN 0.01 (0.25%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP