Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Załoga Bolesława Śmiałego chce do PKW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
04-06-2007 08:06

30 maja na kopalni Bolesław Śmiały, należącej do Kompanii Węglowej, odbyło się referendum na temat przekazania kopalni do Południowego Koncernu Węglowego. Pytanie na które odpowiadała załoga brzmiało: "czy popierasz działania związków zawodowych działających na kopalni zmierzające do przekazania kopalni do PKW?"

Stan załogi to 1685 osób. W referendum uczestniczyło 1413 osób. Z tego aż 1374 górników opowiedziało się za przyłączeniem kopalni Bolesław Śmiały do Południowego Koncernu Węglowego. A jedynie 28 osób było temu przeciwnych.
Referendum wzięło się stąd, że wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że bez akceptacji załogi kopalni nie podejmie żadnych kroków w kierunku przekazania Bolesława Śmiałego do Południowego Koncernu Węglowego.

- Załoga Bolesława Śmiałego ma już dość pracy bez jasnego określenia przyszłości kopalni - mówi nam Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Mimo tego, że kopalnia przynosi zysk, to ciągle ma problemy z zaopatrzeniem w materiały. Załoga podkreśla, że nie ma czym i kim robić.

Załoga Bolesława Śmiałego liczy na to, że po przyłączeniu kopalni do Południowego Koncernu Węglowego, zostanie ona doinwestowana i zostaną do niej przyjęci nowi ludzie. Takie głosy padały już bowiem wcześniej z ust przedstawicieli PKW.

Wprawdzie w oficjalnym piśmie przesłanym z Południowego Koncernu Węglowego do redakcji wnp.pl władze PKW podkreślają, że "zarząd Południowego Koncernu Węglowego nie składał wyżej wymienionych deklaracji".

Jednak wiadomo, że takie deklaracje padały.

- Związkowcy z Bolesława Śmiałego przyznają, że nie mają deklaracji na piśmie, ale zaznaczają, że w trakcie różnych spotkań, między innymi jeszcze z wiceministrem gospodarki Pawłem Poncyljuszem, zapewniano ich, że po przekazaniu do Południowego Koncernu Węglowego kopalnia Bolesław Śmiały zostanie doinwestowana i będą przyjęcia nowych ludzi - mówi Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. - Ta sytuacja wyraźnie pokazuje, że jeżeli nie mamy deklaracji złożonych na piśmie, to wszystkie zapewnienia musimy traktować z dystansem, bo teraz widzimy odżegnywanie się od wcześniej składanych deklaracji.

Dla górników z Bolesława Śmiałego najważniejsza jest możliwość uzyskania stabilizacji, dzięki stałym dostawom węgla do Elektrowni Łaziska znajdującej się w strukturach Południowego Koncernu Energetycznego.
Gdyby kopalnia Bolesław Śmiały została przyłączona do PKW, to w jego strukturach byłyby trzy kopalnie: Sobieski, Janina i właśnie Bolesław Śmiały.

- Teraz mogą się rozpocząć działania zmierzające do przekazania Bolesława Śmiałego do Południowego Koncernu Węglowego - podkreśla Wacław Czerkawski. - Nie odbędzie się ono w sposób automatyczny. Można się bowiem spodziewać, że Kompania Węglowa nie będzie chciała przekazać za przysłowiową złotówkę kopalni Bolesław Śmiały do PKW. A zatem trzeba będzie ustalić warunki, na jakich to przekazanie mogłoby nastąpić.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP