PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zalecenia WUG ws. bezpieczeństwa kopalni Wujek Ruch Śląsk

Autor: wnp.pl (DC)
30-07-2014 17:28

Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach 29 lipca br. wystosował pismo do prezesa Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) informujące o zaleceniach dotyczących dalszej eksploatacji pokładu 409 ścianą 7 w kopalni Wujek Ruch Śląsk.

Ma to związek nie tylko z występującymi w tym rejonie zagrożeniami (metanowym i tąpaniowym), ale także oddziaływaniem eksploatacji na powierzchnię. 26 maja br. wystąpił samoistny wstrząs o niespotykanej dotychczas w tym rejonie energii 7x10 (7)J (w przeliczeniu na skalę Richtera 3,18), a po zweryfikowaniu przez Główny Instytut Górnictwa o energii 8 x 10(8) J (w skali Richtera 3,75). Dziewięć minut później zarejestrowano kolejny, znacznie słabszy wstrząs o energii 3x10(5)J ( 1,94 Richtera).
Zdarzenia z 26 maja br. wzbudziły duży niepokój mieszkańców. W wyniku wstrząsu dokonano 96 zgłoszeń o jego odczuciu, w tym 80 wniosków mieszkańców o uszkodzeniu budynków. Przedsiębiorca, czyli KHW, zgodnie z procedurami każdy wniosek rozpatruje oddzielnie. Po stwierdzeniu zasadności wniosku ma obowiązek dokonać naprawy uszkodzeń. Jedno z zaleceń dyrektora OUG dotyczy ustalenia sposobu i harmonogramu usuwania zniszczeń. Drugie ma związek z zasadami i rygorami dalszego prowadzenia eksploatacji ścianą 7 oraz realizacją profilaktyki zmierzającej do ograniczenia zagrożenia tąpaniami w tym rejonie.

Kopalnia powinna przeprowadzić weryfikację oceny odporności dynamicznej budynków w zasięgu oddziaływania deformacyjnego ściany 7, w tym także tych, w których zgłoszono wystąpienie uszkodzeń. Dyrektor OUG oczekuje także podjęcia działań profilaktycznych, które zmniejszą uciążliwość oddziaływania eksploatacji na powierzchnię . Szczegółowe informacje o sposobach wykonania tych zaleceń przedsiębiorca powinien przekazać OUG w nieprzekraczalnym terminie do 5 sierpnia 2014 r. Ich realizacja będzie sprawdzana podczas kontroli doraźnych oraz planowanych, prowadzonych przez OUG w Katowicach.

- Zalecenia dyrektora OUG w Katowicach są uzasadnione wnioskami naszej eksperckiej Komisji do Spraw Zagrożeń w Zakładach Górniczych działającej przy WUG. Na posiedzeniu 21 lipca br. komisja zajmowała się miedzy innymi oceną warunków geologiczno-górniczych oraz sposobem i przebiegiem eksploatacji pokładu 409 ścianą 7 w zachodniej części Obszaru Górniczego Ruda Śląska - Panewniki II. Tego dnia szczegółowej analizie podano informacje o dotychczasowej aktywności sejsmicznej oraz wyniki pomiarów i obserwacji stanu górotworu, a także skutków na powierzchni terenu spowodowanych wstrząsem z 26 maja bieżącego roku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP