Zakończył się strajk w KGHM. Związkowcy: to rząd nas zmusił do protestu

Zakończył się strajk w KGHM. Związkowcy: to rząd nas zmusił do protestu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakończył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy jaki we wtorek o godzinie 6.00 rozpoczęli pracownicy KGHM Polska Miedź. Związkowcy protestują przeciwko rządowym planom prywatyzacji. O powodach strajku mówi wnp.pl Józef Czyczerski, członek rady nadzorczej KGHM i przewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność.

Dariusz Malinowski: dlaczego ten protest?

Józef Czyczerski: rząd nie dał nam wyboru, forsuje prywatyzację wbrew opinii publicznej.

Ale przecież ma prawo zrobić z akcjami co zechce?

- Tak tylko nie ma prawa do pogorszania bezpieczeństwa spółki. Prowadząc dalszą jej prywatyzację naraża KGHM na wrogie przejęcie.
Na razie rząd nie wycofuje się ze swoich planów…

- Stąd nasz protest. Wysłaliśmy do premiera pismo z naszym stanowiskiem. Nie ma racjonalnych powodów, aby prywatyzować KGHM. To wyjątkowa spółka w Europie, nie tylko przetwarza miedź, ale i produkuje ją ze swoich złóż.

Jeżeli rząd nie wycofa się ze swoich planów to…

- Przygotujemy różne scenariusze. Z pewnością nie będziemy chcieli szkodzić własnej firmie. Możemy natomiast utrudniać życie rządowi.
Zarząd KGHM stwierdził, że ten protest był nielegalny?

- A co miał powiedzieć. W radzie nadzorczej na dziewięciu członków sześciu jest z nadania ministra skarbu. Gdyby zarząd powiedział coś innego, już za chwilę by został odwołany.

Prosicie o pomoc prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

- Skoro premier nie chce rozmów, mamy nadzieję że pomoże prezydent.

Rozmawiał Dariusz Malinowski

Według związkowców w 2-godzinnym strajku ostrzegawczym, który pracownicy KGHM Polska Miedź S.A. prowadzili we wtorek od godz. 6.00, wzięli udział wszyscy, którzy w tym czasie byli w pracy; z danych szacunkowych zarządu wynika, że protestowali przede wszystkim górnicy - 80 proc. pracowników kopalń - 2855 osób. Strajku nie podjęli pracownicy trzech hut oraz pracownicy administracyjni.

"Związki nie zgadzają się na jakąkolwiek sprzedaż, nawet 10 proc. akcji. Uważamy, że sprzedaż choćby takiego pakietu może być realnym zagrożeniem dla polskiej miedzi, która może zostać przejęta przez pewnych akcjonariuszy" - powiedział w poniedziałek Zbrzyzny. "Zabawy rządu w prywatyzację są groźne dla KGHM i nie ma zgody na takie działania" - dodał.

"Związki nie zgadzają się na jakąkolwiek sprzedaż, nawet 10 proc. akcji. Uważamy, że sprzedaż choćby takiego pakietu może być realnym zagrożeniem dla polskiej miedzi, która może zostać przejęta przez pewnych akcjonariuszy" - powiedział w poniedziałek Zbrzyzny. "Zabawy rządu w prywatyzację są groźne dla KHGHM i nie ma zgody na takie działania" - dodał.

Ponadto związki chcą wystosować do prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego apel "o podjęcie mediacji z rządem o zaprzestanie sprzedaży KGHM Polska Miedź SA".

Tymczasem rzeczniczka prasowa KGHM Polska Miedź SA Monika Kowalska w rozmowie z PAP powiedziała, że strajk związkowców jest nielegalny i wobec pracowników, którzy przystąpią do niego, mogą być wyciągane konsekwencje prawne (upomnienia, nagany z wpisem do akt) i finansowe (pomniejszone zarobki).

"Zarząd KGHM Polska Miedź SA informuje, że strajk będzie nielegalny, ponieważ naruszy Ustawę o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych. Zarząd apeluje do przedstawicieli organizacji związkowych o zapewnienie spokoju i niepodejmowanie nielegalnych działań. Strajk to ogromne straty dla firmy i pracowników. Wiąże się z utratą zarobków za czas przestoju i obniżeniem nagrody z zysku" - wynika z oświadczenia przesłanego PAP przez Kowalską.

Jednocześnie rzeczniczka zapewniła, że zarząd nie zamierza sięgać do działań siłowych wobec strajkujących, jedynie apeluje do związkowców o niepodejmowanie strajku.

W poniedziałek Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się dokumentem pt. Kluczowe spółki do prywatyzacji w latach 2009-2010 i zdecyduje o przedstawieniu go do rozpatrzenia na wtorkowym posiedzeniu rządu - poinformowało w poniedziałek PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Dokument ten aktualizuje Plan prywatyzacji na lata 2008-2011 "w celu zrealizowania zakładanych w budżecie państwa w latach 2009 i 2010 przychodów prywatyzacyjnych". Liście spółek towarzyszą projekty rządowych uchwał. Zaktualizowany program prywatyzacji, przygotowany przez ministra skarbu Aleksandra Grada, zakłada przychody z prywatyzacji w wysokości 36,7 mld zł do końca 2010 r.

Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym od 10 do 41 proc. akcji KGHM oraz części akcji Lotos. Te dwie pozycje wywołały poruszenie wśród polityków i pracowników miedziowej spółki.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Michał Boni powiedział w sobotę, że rząd zamierza utrzymać pakiet kontrolny w KGHM i sprzedać nie więcej niż 10 proc. akcji spółki. Wcześniej premier Donald Tusk zapowiedział rekomendowanie rządowi wyłączenia KGHM z szybkiej prywatyzacji. Według szefa rządu, prywatyzacja spółki nie jest opłacalna z punktu widzenia interesu państwa, bo dywidenda z zysku KGHM w ciągu pięciu-sześciu lat dałaby państwu takie same korzyści, co sprzedaż udziałów Skarbu Państwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakończył się strajk w KGHM. Związkowcy: to rząd nas zmusił do protestu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!