Zakończono likwidację podziemnej części kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu

Zakończono likwidację podziemnej części kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakończyła się likwidacja podziemnej części sosnowieckiej części kopalni Kazimierz-Juliusz - ostatniej kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Podziemne wyrobiska zostały zabezpieczone, a szyby zasypane. Do zagospodarowania pozostały obiekty i tereny na powierzchni.

O zakończeniu - zgodnie z przyjętym harmonogramem - prac związanych z likwidacją szybów zamkniętej w połowie ubiegłego roku kopalni poinformowała w środę Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie trafia majątek likwidowanych kopalń.

"Obecnie wykonawcy kończą prace porządkowe po zakończonych robotach, zbierają ostatnie materiały i narzędzia" - powiedział PAP rzecznik SRK Witold Jajszczok, wskazując, iż zabezpieczenie wyrobisk i zasypanie szybów było operacją rozłożoną w czasie, wymagającą przygotowania dużej ilości materiałów.

Do zasypania pięciu szybów (Kazimierz I, II, V, Karol oraz Maczki) zużyto w sumie ponad 122 tys. ton materiału, do przewiezienia którego wykorzystano blisko 5 tys. ciężarówek.

Przed zasypaniem szybów należało zabezpieczyć podziemne wyrobiska, gdzie - w zależności od potrzeb - wybudowano specjalne tamy lub stworzono tzw. korki podsadzkowe, zaślepiając chodniki odpowiednią mieszaniną. Wszystko po to, by w przyszłości podziemne wody nie zalały czynnych kopalń lub nie spowodowały zagrożeń innego typu.

W dawnej kopalni rozpoczął się już proces podnoszenia się poziomu wody, który - według wyliczeń specjalistów - potrwa kilkanaście lat. Wówczas lustro wody dojdzie do poziomu ok. 200 metrów pod ziemią, zrównując się z poziomem wody w przepompowni dawnej kopalni Saturn w Czeladzi, skąd odpompowywane są wody z zamkniętych kopalń Zagłębia Dąbrowskiego. Tym samym przepompownia zacznie odprowadzać również wody z wyrobisk kopalni Kazimierz-Juliusz; chodniki położone niżej pozostaną zalane.

Do spółki restrukturyzacyjnej trafiają kopalnie lub ich wydzielone części (najczęściej tzw. ruchy) przeznaczone do likwidacji, z wykorzystaniem środków budżetowych. Jedyną czynną kopalnią w SRK jest zabrzańska kopalnia Makoszowy, która jednak tylko do końca br. może korzystać z budżetowych dopłat do strat produkcyjnych, dlatego w najbliższy piątek ma ostatecznie zakończyć wydobycie.

Inne przekazane do SRK kopalnie, nieczynne od wielu miesięcy, a niektóre nawet od kilku lat, są likwidowane. W ciągu minionych niespełna dwóch lat likwidacja infrastruktury przekazanej do SRK, osłony socjalne dla odchodzących górników oraz działania polikwidacyjne i inne świadczenia kosztowały w sumie ponad 1,2 mld zł. Harmonogram likwidacji rozpisany jest obecnie do 2021 r. Likwidacja podziemnej części kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu została zakończona zgodnie z planem, przed końcem 2016 r. Teraz będą tam jeszcze prowadzone działania na powierzchni.

Na połowę przyszłego roku wyznaczono termin zakończenia likwidacji kopalni Rozbark V w Bytomiu. Kopalnia Anna w Pszowie ma być zlikwidowana do końca 2018 r., a trzy inne zakłady - Mysłowice, Boże Dary w Katowicach i Brzeszcze-Wschód w Brzeszczach (inną część dawnej kopalni Brzeszcze przejęła grupa Tauron) - rok później, do końca 2019 r. Termin zakończenia likwidacji kopalni Centrum w Bytomiu wyznaczono na koniec 2020 r., a kopalni Jas-Mos w Jastrzębiu Zdroju na koniec 2021 r.

Gdy w przyszłości - zgodnie z zapowiedziami spółek węglowych i resortu energii - do SRK trafią kolejne wygaszane kopalnie lub ich części, również dla nich zarząd spółki restrukturyzacyjnej przygotuje harmonogram likwidacji. W pierwszym kwartale przyszłego roku Jastrzębska Spółka Węglowa przekaże do SRK kopalnię Krupiński, a Polska Grupa Górnicza część kopalni Ruda (tzw. ruch Pokój 1). W dalszej kolejności PGG ma przekazać do SRK część ruchu Rydułtowy kopalni ROW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zakończono likwidację podziemnej części kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!