PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zakład Górniczy Piekary uhonorowany tytułem Bezpieczna Kopalnia

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
24-02-2011 12:07

W trakcie XX Szkoły Eksploatacji Podziemnej ogłoszono wyniki konkursu Bezpieczna Kopalnia. Tytułem tym uhonorowano Zakład Górniczy Piekary.

Kapituła pod przewodnictwem Wojciecha Magiery, wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego, uznała, że na ten prestiżowy tytuł zasłużył Zakład Górniczy Piekary.
ZG Piekary wśród liderów górniczego bezpieczeństwa nie jest po raz pierwszy.

W 2009 i 2008 roku zdobył w Konkursie Bezpieczna Kopalnia drugą lokatę, w 2007 roku zwyciężył.

Obecnie ZG Piekary zatrudnia 3186 osób (stan na koniec grudnia 2010 r.), w tym 2572 górników przy pracach dołowych. W ubiegłym roku odnotowano tam 31 wypadków lekkich.

- Ideą konkursu jest wyróżnianie bezpiecznej pracy, która w realiach kopalnianych zawsze jest zasługą zespołu ludzi, a nie indywidualnym sukcesem - zaznacza Wojciech Magiera, wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego. - Postawa i zachowanie każdego górnika rzutuje na życie i zdrowie jego kolegów zatrudnionych w trudnych warunkach, gdy narażeni są na zagrożenia techniczne i naturalne. Podstawowy kryterium wyłaniania liderów bezpieczeństwa jest brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w ostatnich trzech latach kalendarzowych.

W ubiegłym roku w górnictwie życie straciły 24 osoby, w tym 15 w kopalniach węgla kamiennego. Pierwsze tygodnie bieżącego roku przyniosły aż 8 wypadków śmiertelnych.

- W tym kontekście warto rozważyć czy w 2012 roku nie wprowadzić do konkursu drugiej kategorii, czyli najbardziej niebezpiecznej kopalni - mówi W. Magiera.

Najbezpieczniejszą kopalnią 2010 jest ZG Piekary należący do Kompanii Węglowej SA.

Drugie miejsce w konkursie przyznano ex aequo kopalni Brzeszcze-Silesia oraz Pokój. Trzecie miejsce w rankingu zajęły KWK Bolesław Śmiały i ZG Sobieski. Specjalne wyróżnienie przyznano ZG Siltech, który ze względu na małą załogę (216 osób, w tym 198 pod ziemią) oraz warunki eksploatacji - trudno porównać z innymi podziemnymi zakładami wydobywczymi. Siltech zakończył 2010 rok 8 wypadkami lekkimi.

Od siedmiu lat kapituła nie wyłoniła bezpiecznej kopalni rud miedzi. We wszystkich trzech zakładach górniczych KGHM w ubiegłym roku zdarzyły się wypadki śmiertelne.

W ub.r. funkcjonowały 32 zakłady górnicze węgla kamiennego i trzy wydobywające rudy miedzi. Konkurs był zorganizowany po raz 15.

Organizatorami konkursu są: Wyższy Urząd Górniczy, Fundacja Bezpieczne Górnictwo im. Prof. W. Cybulskiego oraz Szkoła Eksploatacji Podziemnej przy współudziale Głównego Instytutu Górnictwa, Politechniki Śląskiej, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP