PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zagrożenie metanowe podczas eksploatacji na warstwy z zawałem stropu pokładów o dużej miąższości

Autor: Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie - Eugeniusz Krause
28-09-2012 00:00
Zagrożenie metanowe podczas eksploatacji na warstwy z zawałem stropu pokładów o dużej miąższości
fot. sxc.hu

W polskich kopalniach węgla kamiennego obserwuje się zwiększone wydzielanie metanu do środowiska eksploatowanych ścian. Jest to wynikiem zarówno wzrostu koncentracji wydobycia, jak i nasycenia metanem pokładów wybieranych na coraz większej głębokości. Z głębokością zalegania pokładów wiąże się również zmiana ich własności gazowych, co przyczynia się do niewielkiej efektywności stosowania odmetanowania wyprzedzającego eksploatację. Powyższe praktycznie spowodowało zaniechanie stosowania tej metody odmetanowania.

Metody prognozowania zagrożenia metanowego umożliwiają przeprowadzenie wyprzedzającej oceny kształtowania się wydzielania metanu do wyrobisk środowiska projektowanej ściany. Prognozowane wartości umożliwiają identyfikowanie poziomu zagrożenia dla zmieniającej się metanonośności oraz parametrów eksploatacji na wybiegu ściany, pozwalając jednocześnie na określenie niezbędnych wymagań w zakresie doboru sposobu i parametrów przewietrzania oraz profilaktyki (w tym efektywności odmetanowania) dla zakładanego postępu eksploatacyjnego.
Metody prognozowania zagrożenia metanowego, stosowane w kraju i zagranicą, bazują na zbliżonych założeniach, identyfikujących źródła wydzielania metanu do środowiska ściany. Pierwsze metody prognozowania wydzielania metanu do rejonów projektowanych ścian w polskich kopalniach węgla kamiennego zostały opracowane w latach 70., na podstawie zagranicznych metod takich autorów, jak: Schulz, Stuffke, Winter i Patteysky, stosowanych w funkcjonujących w tym czasie kopalniach zachodniej Europy [1, 2]. W metodach tych przyjęto podobny model wydzielania się metanu do rejonu ściany, a mianowicie: wydzielony metan jest sumą metanu pochodzącego z pokładu eksploatowanego oraz pokładów podebranych i nadebranych, w wyniku ich odprężenia i naruszenia równowagi gazowej. Powstanie spękań, nad i pod wybraną przestrzenią pokładu eksploatowanego, powoduje ukierunkowaną, szczelinową migrację metanu z odgazowujących się pokładów podebranych i nadebranych, objętych zasięgiem odprężenia.

Nadmienić należy, że sukcesywne zwiększanie długości ścian, będące wynikiem rosnącej koncentracji wydobycia, znacząco wpłynęło na zwiększenie objętości odprężonego złoża, a tym samym ilości metanu wydzielającego się do zrobów ścianowych. Wpływ koncentracji wydobycia na kształtowanie się zagrożenia metanowego w wyrobiskach środowiska ściany omówiono w publikacjach [3, 5, 10].

W warunkach eksploatacji ścian o dużej koncentracji wydobycia, najczęstszymi przyczynami powstawania błędów, rozbieżności oraz niesprawdzalności prognoz są [6, 7]:

- niewłaściwe określenie zasięgu odprężenia i odgazowania warstw stropowych i spągowych w wyniku wydłużania ścian, a tym samym błędne obliczenie objętości odgazowującego się węgla z pokładów oraz warstw podebranych i nadebranych,

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

23 258 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP