Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zagórowski, prezes JSW: są szanse, by zakończyć ten rok na plusie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
08-11-2013 09:26
Zagórowski, prezes JSW: są szanse, by zakończyć ten rok na plusie
fot. PTWP

Jeżeli nie dojdą niespodziewane czynniki zewnętrzne, to zachodzi szansa, żeby cały rok 2013 zakończyć na plusie - zaznacza Jarosław Zagórowski, prezes zarządu JSW.

Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej odczuwa spowolnienie w gospodarce. W trzecim kwartale 2013 roku osiągnęła ona 1 678,7 mln zł przychodów ze sprzedaży. A więc o 13,2 proc. mniej niż w drugim kwartale tego roku.
EBITDA ukształtowała się na poziomie 220,6 mln zł, w poprzednim kwartale było to 351,1 mln zł. W trzecim kwartale grupa odnotowała stratę w wysokości 97,5 mln zł, podczas gdy w drugim kwartale zysk wyniósł 27,5 mln zł. Narastająco po trzech kwartałach grupa odnotowuje nadal dodatni wynik netto na poziomie 75,4 mln zł.

- Trudna sytuacja na rynku cen węgla, koksu i stali przekłada się na takie spółki, jak nasza - przyznaje Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Odczuwamy wpływ niskich benchmarkowych cen węgla koksowego, którego cena spadła ze 172 dolarów za tonę w drugim kwartale do około 145 dolarów za tonę w trzecim kwartale. Ponadto na wyniku odbiła się słaba sprzedaż koksu i niekorzystna dla eksporterów wartość złotego.

Niecałe dwa lata temu cena węgla koksowego na rynkach światowych sięgała prawie 300 dolarów za tonę. Pomimo słabego kwartału spółka po dziewięciu miesiącach, dzięki aktywności we wszystkich obszarach, odnotowuje nadal dodatni wynik oraz - co niezmiernie istotne - realizuje zaplanowany zakres inwestycji strategicznych, starając się wykonywać je przy niższych kosztach.

Trzeba tu zaznaczyć, że w poszukiwaniu nowych zasobów węgla Jastrzębska Spółka Węglowa rozpoczęła prace związane z udostępnieniem nowego złoża węgla koksowego Pawłowice 1 przez jedną ze swoich najbardziej perspektywicznych kopalń - Pniówek w Pawłowicach.

Zasoby operatywne złoża Pawłowice 1 szacowane są na 54,3 mln ton do głębokości 1140 m i na 90 mln ton do głębokości 1300 m.

Dzięki nim żywotność kopalni Pniówek zostanie przedłużona do 2051 roku, choć istnieje też możliwość wydłużenia działalności górniczej o kolejnych kilkanaście lat poprzez udostępnienie i zagospodarowanie zasobów tego złoża do głębokości 1300 m.

W przyszłym złożu Pawłowice 1 niemal 70 procent zasobów węgla stanowią pokłady najwyższej jakości węgli ortokoksowych typu 35, a 30 procent pokłady węgli koksowych typu 34.

Obecnie trwają prace związane z wierceniem otworów badawczych pod szyb VI, który zostanie zbudowany w Mizerowie.

Szyb VI - materiałowo-zjazdowy - będzie miał średnicę 8,5 m, głębokość 1170 m i pozwoli na udostępnienie nowego złoża węgla na poziomie 1140 m. Po węgiel z nowego złoża kopalnia zamierza sięgnąć od strony macierzystego zakładu z wyrobisk na poziomach 830 m i 1000 m.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP