Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zagórowski, prezes JSW: czas na poważną dyskusję o górnictwie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-12-2009 11:28
Zagórowski, prezes JSW: czas na poważną dyskusję o górnictwie

Górnictwo to nie przestarzały przemysł, tylko branża z przyszłością - mówi dla portalu wnp.pl Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Wskazuje Pan, że jest wiele problemów dotyczących górnictwa, które wymagają poważnej i pilnej dyskusji. Skąd to przekonanie, że trzeba już teraz pilnie rozmawiać o przyszłości górnictwa?
- Przyszedł czas na poważną dyskusję o przyszłości górnictwa. Dlatego, że w dotychczasowej formule sektor węglowy - funkcjonujący w oparciu o obecne zasady - skończy się na Śląsku szybciej, niż się nam wszystkim wydaje.

Dlaczego?

- Problem jest bardzo złożony. Począwszy od kwestii świadomości pracowników kopalń na uwarunkowaniach prawnych skończywszy.

Chodzi mi o świadomość pracowników w zakresie bezpieczeństwa pracy, ale też w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw górniczych.

Pracownicy muszą być świadomi faktu funkcjonowania na konkurencyjnym rynku. Bez osiągania dodatnich wyników górnicze firmy nie będą w stanie funkcjonować.

Mamy tu przykłady stoczni czy Zakładów Cegielskiego. Muszą też nastąpić zasadnicze zmiany w prawie, w oparciu o które działa górnictwo. To prawo powinno być bardziej czytelne i dostosowane do obecnych realiów. Jako środowisko górnicze będziemy na to zwracać uwagę.

Musi też nastąpić zmiana podejścia do sektora węglowego. Górnictwo to nie przestarzały przemysł, tylko branża z przyszłością, gdzie wprowadzane są nowoczesne technologie. Wystarczy tu wskazać na polskich producentów maszyn i urządzeń górniczych, którzy cieszą się uznaniem w całym świecie.

Górnictwo to też uczciwy i znaczący płatnik podatków zasilających budżet państwa. Ponadto górnictwo to znaczący pracodawca. Chodzi nie tylko o ludzi zatrudnionych w spółkach węglowych, ale też pracujących w firmach kooperujących z górnictwem.

Zagrożeń przybywa, z wydobyciem schodzi się coraz głębiej, a zatem trzeba rozmawiać o przyszłości górnictwa. O tym, jakie należy podjąć działania, by to górnictwo mogło się rozwijać i zapewniać ludziom pracę w przyszłości.

Oj, zaraz powiedzą, że się Pan wychyla i wychodzi przed szereg...

- Z jednej strony słychać głosy pełne oburzenia, że jest ręczne sterowanie z Warszawy i że właściciel coś narzuca.

A z drugiej strony są głosy, że ktoś się wychyla. Przecież wiadomo, że określone przemyślenia i sugestie powinny iść od dołu, od zarządów spółek węglowych. Natomiast resort gospodarki obejmuje cały sektor, stymuluje jego rozwój i kierunki, w jakich ma podążać. A konkretne działania są podejmowane przez zarządy spółek.

Nie można z jednej strony podnosić krzyku, że jest ręczne sterowanie, a jednocześnie oburzać się, że ktoś się wychyla. Z całą pewnością górnictwo jest branżą niezmiernie istotną i wymagającą pilnej dyskusji o przyszłości.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP