Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zagórowski: JSW występuje ze Związku Pracodawców Górnictwa

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
30-10-2009 05:09
Zagórowski: JSW występuje ze Związku Pracodawców Górnictwa

Jastrzębska Spółka Węglowa wystąpi ze Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego. Związek w ostatnim okresie nie wykazywał oznak działalności - mówi Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jastrzębska Spółka Węglowa podjęła decyzję o wystąpieniu ze Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego.
- Tak. Blisko 2 tygodnie temu, zgodnie z procedurą opisaną w statucie Związku, zarząd JSW wysłał pismo zawiadamiające o wystąpieniu Spółki ze ZPGWK. Po 3 miesiącach od tego momentu JSW przestanie być członkiem Związku, formalnie nadal jesteśmy jego członkiem.

Jakie są powody tej decyzji?

- Zarząd JSW nie zgadza się z działalnością Związku w ostatnim okresie, są to działania, które nic nie przynosiły członkom Związku. Uznaliśmy, że pieniądze, które przeznaczaliśmy na składki ZPGWK, lepiej przekazać Fundacji Rodzin Górniczych.

Związek nie prowadził żadnych widocznych działań, co było widoczne np. podczas protestu na kopalni Bydryk czy w przypadku działań prokuratury w stosunku do prezesa Mirosława Kugla.

Także podczas prac nad ustawą Prawo geologiczne i górnicze, będącego górniczą konstytucją, nie było widać działań Związku, który powinien bronić interesów przedsiębiorstw górniczych. Tak samo było podczas prac ws. podatku od wyrobisk górniczych. Gminy górnicze świetnie ze sobą współpracują, co przynosi im sukcesy, a Związku, który powinien bronić interesu firm węglowych, nie było widać w tym procesie legislacyjnym.

26 października br. przewodniczącym ZPGWK został Mirosław Kugiel, prezes Kompanii Węglowej. Czy działalność Związku pod jego kierownictwem się zmieni?

- Jeszcze nie widać, aby ta działalność się zmieniła. Wszyscy członkowie Związku będą obserwować, jakie kierunki działalności obierze prezes Mirosław Kugiel.


Gdyby działalność Związku się znacząco zmieniła to czy JSW rozważy powrót?

- Jesteśmy zainteresowani tym, aby należeć do organizacji, które rzeczywiście będą nas bronić. Musimy zobaczyć, że Związek rzeczywiście działa. Wystąpienie ze struktur ZPGWK jest wyrazem dezaprobaty wobec jego dotychczasowej działalności.

Jak Pan ocenia działalność innych organizacji zrzeszających pracodawców?

- Zdecydowanie bardziej widoczna jest Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (GIPH), której działalność była widoczna podczas prac nad zmianami w ustawie Prawo geologiczno -górnicze i dyskusji nad podatkiem od wyrobisk górniczych. W tych przypadkach GIPH broniła przedsiębiorstw górniczych. Widoczna jest również aktywność Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP), która udzieliła wsparcia JSW m.in. podczas strajku na kopalni Budryk. Są organizacje, które naszym zdaniem lepiej bronią przedsiębiorstw górniczych niż ZPGWK.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP