Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zagórowski: gdybym dziś kierował JSW, też wyprzedawałbym majątek niezwiązany z podstawową działalnością

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
28-08-2016 09:42 |  aktualizacja: 28-08-2016 21:09
Zagórowski: gdybym dziś kierował JSW, też wyprzedawałbym majątek niezwiązany z podstawową działalnością
FOt. PTWP (Szymon jankowski)

Kiedy sytuacja rynkowa się zmieniła w sposób trwały, jest dla mnie oczywiste, że firma, dla której podstawą działalności jest górnictwo i wydobycie węgla pozbywa się aktywów niezwiązanych bezpośrednio z wydobyciem, by ratować ten podstawowy nurt działalności - mówi w rozmowie z wnp.pl Jarosław Zagórowski, były prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, obecnie prezes Huty Bankowej.

Kiedy stał Pan na czele JSW spółka inwestowała w aktywa koksownicze i ciepłownicze, które teraz wyprzedaje. Czy te inwestycje były potrzebne?

– Model rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakładał współpracę z koksowniami i pozyskiwaniu ich, aby sprzedawać nie węgiel, a produkt wyżej przetworzony, jakim  jest koks. Zaczęliśmy także budować system produktów węglopochodnych. Szliśmy w kierunku przemysłu chemicznego, w którym węgiel jest surowcem i to się nam częściowo udawało. W koksowniach mieliśmy znaczącą produkcję półproduktów chemicznych do dalszego przetworzenia: benzolu, siarki, smoły.
Drugim kierunkiem rozwoju była energetyka oparta na odpadach z naszej podstawowej działalności, takich jak metan czy węgiel niskiej jakości po procesach przygotowania koksu. Przy budowie tego systemu energetycznego pozyskaliśmy np. PEC Jastrzębie, który pozwalał nam odprowadzać ciepło odpadowe do sieci ciepłowniczej i na tym zarabiać.

Stosowaliśmy zasadę dywersyfikacji, inwestując w małe, specjalistyczne źródła energii. W koksowni Przyjaźń pracują dwa układy energetyczne o mocach 40 MW i 70 MW, dla Radlina jest przygotowany projekt na 30 MW. Budowany jest kocioł fluidalny w Spółce Energetycznej Jastrzębie.

Docelowo spółka mogłaby mieć zainstalowane ok. 300 MW mocy, przy zużyciu własnym ok. 150 MW, a więc byłaby samowystarczalna i miała sporą nadwyżkę, z której można by czerpać korzyści.

I co się stało?

- Realizowaliśmy te plany w okresie, gdy grupa JSW generowała bardzo wysokie przychody. Pieniądze inwestowaliśmy w majątek, który zostawał w spółce, podnosząc tym samym jej wartość. Gdyby zamiast na inwestycje nadwyżka finansowa trafiła na konta bankowe, to właściciel, czyli skarb państwa zabrał by ją nam w postaci dywidendy.

Kiedy sytuacja rynkowa się zmieniła w sposób trwały, jest dla mnie oczywiste, że firma, dla której podstawą działalności jest górnictwo i wydobycie węgla pozbywa się aktywów niezwiązanych bezpośrednio z wydobyciem, by ratować ten podstawowy nurt działalności.

KOMENTARZE (43)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 667 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP