Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zadbają o rozwój czystych technologii węglowych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
26-04-2013 06:12

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 dojdzie do uroczystego otwarcia Centrum Czystych Technologii Węglowych - CCTW.

To wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza.
CCTW finansowane jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013, Priorytet 2. Infrastruktura sfery B+R, Działanie 2.1 Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym.

Środki unijne przeznaczone na realizację PO IG pochodzą w całości z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Celem budowy Centrum Czystych Technologii Węglowych jest stworzenie w Polsce wiodącego w Unii Europejskiej ośrodka badawczego oraz rozwoju know-how dla komercjalizacji innowacyjnych czystych technologii węglowych.

Unikalna infrastruktura badawcza Centrum, na którą składać się będą m.in. instalacje demonstracyjne, pozwoli na wykonywanie badań podstawowych, realizację prac badawczo-rozwojowych i demonstracyjnych, dotyczących perspektywicznych technologii wykorzystania węgla.

- Polska posiada bogate zasoby węgla i należy pracować nad ich możliwie najbardziej optymalnym wykorzystaniem w przyszłości- mówi portalowi wnp.pl prof. Józef Dubiński, szef Głównego Instytutu Górnictwa. - Czyste technologie węglowe będą przemiotem prowadzenia prac badawczych. Nie tylko w skali laboratoryjnej, ale również w skali ćwierćtechnicznej.

Chodzi tu między innymi o instalacje z zakresu zgazowania węgla, czy też instalacje do spalania węgla w tlenie pod wysokim ciśnieniem ulokowane w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla. Prowadzone prace powinny być impulsem do późniejszych działań podejmowanych w przemyśle.

Przykładowo w kopalni doświadczalnej Barbara w Mikołowie będzie doskonalona technologia produkcji paliw płynnych z węgla, jak również użytkowania gazu powstającego po zgazowaniu podziemnym węgla.

W ramach Centrum zmodernizowana została sieć podziemnych chodników doświadczalnych. Jest też specjalna aparatura do oczyszczania gazu i produkcji z niego energii.

Eksperyment z zakresu zgazowania węgla będzie także realizowany w kopalni Wieczorek, gdzie przeprowadzona zostanie próba podziemnego zgazowania węgla w skali dziesięciokrotnie większej niż w KD Barbara.

To już taka skala, która w przypadku powodzenia próby i potwierdzenia założeń, umożliwi wykonanie projektu technologicznego instalacji demonstracyjnej tj. na tyle dużej by wykorzystać ją w przemyśle.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP