XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zabraknie węgla dla polskich elektrowni?

Zabraknie węgla dla polskich elektrowni?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spór o cenę węgla to tylko część zmartwień energetyki. Największym problemem może być brak węgla, który już teraz odczuwają elektrownie.

Nie dość, że Kompania Węglowa (KW), największy koncern górniczy w Europie i główny dostawca surowca dla polskiej energetyki, chce podwyższyć cenę węgla, to jeszcze nie zrealizuje wszystkich kontraktów handlowych zawartych na 2007 r. Przykładem jest sytuacja pośrednika Tchas Trade, który zaopatruje wielki czeski koncern energetyczny CEZ, ale nie dostanie tyle dostaw, ile zakontraktował, bo należąca do KW kopalnia Jankowice ma kłopoty z wydobyciem - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Drugi gracz na rynku - Katowicki Holding Węglowy (KHW) - też nie wywiązuje się z dostaw.

Problem jest poważny i może zagrażać polskiej energetyce. Przekonała się o tym Elektrownia Kozienice. - Po raz pierwszy w historii elektrowni zdarzyło się, że kopalnie przestały dostarczać nam węgiel. W składach nie ma surowca, zmniejszyliśmy produkcję - mówi w dzienniiku Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes Elektrowni Kozienice.

Krzysztof Miśka, wiceprezes KW ds. handlu, stawia sprawę jasno: węgla energetycznego brakuje i brakować będzie. - Deficyt może utrzymywać się w pierwszym kwartale przyszłego roku - mówi w "PB" wiceszef KW.

Jak duży będzie deficyt, Krzysztof Miśka nie mówi. Jedno jest pewne: wydobycie węgla energetycznego w ciągu dziewięciu miesięcy 2007 r. zmalało o 7,5 proc., a tzw. asortymentów grubych (najbardziej poszukiwanych) - aż o 27,9 proc. - wynika z danych resortu gospodarki.

Co to oznacza dla energetyki? Zdaniem prezes Kozienic, inne elektrownie też zmniejszają produkcję prądu. - Optymalizujemy poziom produkcji, ale nie mogę ujawnić szczegółowych danych - mówi w "Pulsie Biznesu" Filip Grzegorczyk, wiceprezes koncernu Tauron.

Załamanie wydobycia i kłopoty z dostawami nie są dla ekspertów zaskoczeniem. - W procesach restrukturyzacyjnych górnictwa popełniono wiele błędów. Prezesi spółek węglowych, aby wykazać się wynikami finansowymi, oszczędzali na inwestycjach w utrzymanie wydobycia. Dlatego teraz kopalnie mają problemy - mówi Wiesław Blaschke, kierownik Zakładu Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego PAN.

Waldemar Pawlak, minister gospodarki, przyznaje, że branża węglowa ma kłopot. I nie kryje zdziwienia, bo w czasach, kiedy był premierem, takich problemów nie było.

Zarząd KW, którym kieruje Grzegorz Pawłaszek, usiłuje przełamać kryzys. Podjął decyzję o uruchomieniu w czwartym kwartale ponad 20 nowych ścian wydobywczych. Ich przygotowanie potrwa jednak co najmniej kilka miesięcy.

Jednocześnie trwają negocjacje cenowe Kompanii Węglowej z największymi odbiorcami węgla energetycznego. Zdaniem Krzysztofa Miśki, powinny się zakończyć przed świętami. Wiele wskazuje na to, że od 1 kwietnia energetyka będzie za węgiel płacić 15 proc. więcej - wylicza "Puls Biznesu".

Zobacz także wywiad portalu wnp.pl z Edwardem Nowakiem, przewodniczącym rady nadzorczej Kompanii Węglowej: Nowa strategia Kompanii Węglowej - mniejsze wydobycie oraz inwestycje!.

Zobacz również: Kto będzie wydobywać polski węgiel?
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zabraknie węgla dla polskich elektrowni?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!