PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Z węgla brunatnego opłaca się produkować energię, gaz i paliwa płynne?

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
20-05-2009 11:40

Węgiel brunatny jest najtańszym paliwem do produkcji energii elektrycznej. Ta tendencja powinna utrzymać się jeszcze przez długie lata. Węgiel brunatny może być surowcem m.in. do produkcji paliw gazowych i ciekłych.

Zakończył się VI Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego odbywający się pod hasłem „Węgiel Brunatny / Energia – Środowisko – Przyszłość". Konferencja trwała od 18 do 20 maja w Bełchatowie.
Kongres zgromadził blisko 400 uczestników, w tym 40 z zagranicy, reprezentujących wyższe uczelnie i instytuty naukowo – badawcze, branżowe departamenty ministerstw zarządzających górnictwem i energetyką, koncerny paliwowo – energetyczne, kopalnie, elektrownie pracujące na węglu brunatnym, przemysł maszyn i urządzeń oraz firmy i instytucje współpracujące z branżą węgla brunatnego i energetyką.

Obradom towarzyszyła wystawa, na której 40 wystawców zaprezentowało najnowsze osiągnięcia projektowe i konstrukcyjne oraz wyroby firm i instytucji związanych z górnictwem węgla brunatnego i energetyką.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że węgiel brunatny w kilkudziesięcioletniej perspektywie zachowa swą znaczącą pozycję, zarówno w Polsce, Unii Europejskiej, jak i na świecie. Węgiel brunatny jest bowiem najtańszym paliwem do produkcji energii elektrycznej.

Inne paliwa energetyczne w dotychczas rozpoznanych złożach wyczerpują się, a nowe złoża cechują gorsze warunki górniczo - geologiczne.

Podczas obrad wskazywano na rosnącą rolę węgla brunatnego, jako surowca do produkcji paliw gazowych i ciekłych, komponentów glebotwórczych dla rolnictwa i ogrodnictwa.

Podczas Kongresu przyjęto 9 wniosków, które zostały przekazane przedstawicielom administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzystom oraz naukowym ośrodkom opiniotwórczym.

Zdaniem uczestników branża węgla brunatnego i bazująca na nim energetyka w Polsce, krajach Unii Europejskiej i na świecie, oparta jest na najnowocześniejszych rozwiązaniach naukowo – badawczych oraz projektowych, będących efektem długoletnich doświadczeń eksploatacyjnych. Bieżące wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i nowych materiałów konstrukcyjnych powoduje, że kopalnie osiągają wysoką i stale rosnącą sprawność w eksploatacji węgla. Przy wykorzystaniu nowych osiągnięć nauki jest możliwe energetyczne wykorzystanie paliwa węglowego przy znacznie wyższej sprawności cieplnej procesu wytwarzania i stopniowym zmniejszaniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Dla optymalnego modelu gospodarki paliwowo – energetycznej Polski, konieczne jest preferowanie w pierwszej kolejności własnych surowców energetycznych jako paliwa do produkcji energii w warunkach konkurencji wolnorynkowej przy uwzględnieniu uwarunkowań środowiskowych i społecznych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP