Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wysokie koszty uderzają w konkurencyjność górnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
13-11-2012 11:13
Wysokie koszty uderzają w konkurencyjność górnictwa
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Koszty w górnictwie to obecnie kluczowa, obok inwestycji, kwestia. Wzrost kosztów przy kiepskiej wydajności będzie powodował obniżanie konkurencyjności polskiego sektora węglowego.

Koszty, czyli słowo klucz
Działania w zakresie kosztów, które powinny podejmować spółki węglowe, mając na uwadze spowolnienie na rynku, spadek cen węgla i spadek zapotrzebowania na ten surowiec, wybijają się obecnie na pierwszy plan.

- Spowolnienie na rynku, spadek zapotrzebowania na surowiec oraz fakt, że ceny węgla kształtują się na globalnym rynku, wymagają od przedsiębiorstw podjęcia szeroko zakrojonych działań, szczególnie po stronie kosztowej, na którą firmy mają największy wpływ - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Oktawian Zając, Principal w The Boston Consulting Group. - Mówiąc o kosztach w górnictwie powinniśmy patrzeć na koszty jednostkowe, na ich obniżenie firmy mogą wpływać pracując nad redukcją poszczególnych pozycji kosztowych lub zwiększając wolumen wydobycia, ponieważ w górnictwie koszty stałe są szczególne wysokie. Większość czołowych, międzynarodowych grup górniczych, mając na uwadze oczekiwania swoich inwestorów, podjęła już działania zmierzające do poprawy efektywności i optymalizacji wydobycia.

Jak wskazuje Oktawian Zając, jeden z czołowych producentów węgla na świecie wdrożył, przy współpracy z Boston Consulting Group, program poprawy efektywności w wielu swoich kopalniach na świecie, co pozwoliło na poprawę wyniku grupy o ponad 1 mld dolarów rocznie.

- Program opierał się na kilku filarach - podkreśla Oktawian Zając. - Po pierwsze na zwiększeniu efektywności pracy kombajnów ścianowych poprzez redukcję nieplanowanych oraz planowanych przerw wynikających np. z nieoptymalnych procesów, występowania tzw. „wąskich gardeł”, nieefektywnego planowania szycht, braku dostępności konkretnych kompetencji wśród załogi w danym czasie na zmianie, drobnych awarii, których można by uniknąć, mało przemyślanego transportu podziemnego, niedoinwestowania na niektórych elementach łańcucha produkcyjnego, czy lekceważącego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. Efekty jakie udało się uzyskać już na etapie pilotażu programu w jednej z kopalń mówią same za siebie - efektywny czas fedrowania kombajnu ścianowego zwiększył się z 55 godz/tydzień do ok. 100 godz na tydzień! Pamiętajmy, że biorąc pod uwagę olbrzymi udział kosztów stałych w górnictwie, każda dodatkowo wydobyta tona węgla niemalże wprost przekłada się na dodatkowy zysk dla spółki i redukcję kosztu jednostkowego wydobytej tony węgla - zaznacza Oktawian Zając.

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP