Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wypadki w górnictwie najczęściej konsekwencją błędów pracowników

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-09-2016 13:48
Wypadki w górnictwie najczęściej konsekwencją błędów pracowników
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Około 76 proc. wszystkich wypadków w górnictwie w ubiegłym roku było spowodowanych błędem pracowników. A były już takie lata, w których tzw. czynnik ludzki był przyczyną blisko 90 proc. górniczych wypadków.

Zakończył się tegoroczny cykl seminariów przygotowanych przez Wyższy Urząd Górniczy dla przedstawicieli kierownictwa i służb bhp tzw. firm zewnętrznych w kopalniach, czyli wykonujących różne roboty w ruchu zakładu górniczego.
W czterech szkoleniach zapoczątkowanych 29 czerwca br. uczestniczyło łącznie 160  osób. Udział w seminariach jest dla uczestników bezpłatny.

Cykl szkoleniowy został zorganizowany w ramach współpracy WUG z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w celu zmniejszenia udziału wypadków spowodowanych „czynnikiem ludzkim”, eliminacji ryzykownych zachowań górników oraz podnoszenia świadomości i odpowiedzialność osób zatrudnionych w zakładach górniczych.

- Około 76 proc. wszystkich wypadków w górnictwie w ubiegłym roku było spowodowanych błędem pracowników. Do tej grupy przyczynowej zaliczamy: nieprzestrzeganie przepisów, złą organizację robót, brak należytego przeglądu oraz naprawy maszyn i urządzeń, nieadekwatną profilaktykę do faktycznego stanu zagrożeń itp. A 2015 roku pod tym względem był relatywnie dobry, ponieważ były już takie lata, gdy tzw. czynnik ludzki był przyczyną blisko 90 proc. górniczych wypadków. Dlatego sukcesywnie powiększamy zakres działań prewencyjnych nadzoru górniczego, co przynosi wymierne efekty. Ze względu na dużą w minionych latach wypadkowość pracowników firm zewnętrznych zatrudnianych w kopalniach objęliśmy ich naszą ofertą szkoleniową. Działalność prewencyjna nadzoru górniczego to oczywiście nie tylko seminaria dla różnych grup specjalistów pracujących w kopalniach, ale także opracowywanie materiałów szkoleniowych w formie ulotek, broszur, poradników i filmów - mówi Krzysztof Król, dyrektor Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa WUG, który kieruje m.in. zespołem warunków pracy.

Metody miękkiego oddziaływania na załogi górnicze czyli działalność prewencyjna WUG rozwija się intensywnie od sześciu lat dzięki wsparciu ZUS.

W ramach współpracy z ZUS w latach 2009-2015 pracownicy WUG przygotowali łącznie 41 szkoleń dla osób zatrudnionych w zakładach górniczych, w formie seminariów.

Tematyka seminariów wybierana była każdorazowo na podstawie bieżącej analizy przyczyn wypadków i niebezpiecznych zdarzeń w górnictwie. Ponadto plonem sześcioletniej współpracy WUG z ZUS jest opracowanie i wydanie 13 broszur i tyleż samo ulotek, pięciu poradników i pięciu filmów dotyczących zwalczania zagrożeń występujących w górnictwie oraz promujących dobre praktyki.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 141 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP