Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wypadki: górnicy podejmują ryzyko, bo im przełożeni każą

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-09-2012 10:17
Wypadki: górnicy podejmują ryzyko, bo im przełożeni każą
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Z badania ankietowego WUG wynika, że niemal co drugi lub co trzeci pracownik zatrudniony na dole kopalni nakłaniany jest przez osoby bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo prowadzonych robót do podejmowania ryzyka.

Zwiększa się wypadkowość spowodowana nieprzestrzeganiem przepisów, błędami w organizacji pracy, niewłaściwym nadzorem nad robotami górniczymi, ryzykanctwem, niedostosowaniem technologii prowadzenia robót do warunków górniczych i geologicznych, pospiechem i lekceważeniem zagrożeń. Od 1 stycznia do 6 września br. w przemyśle wydobywczym życie straciło 23 osoby, w tym 18 w górnictwie węgla kamiennego.
- W tym roku mamy już osiem wypadków śmiertelnych związanych z opadem skal stropowych, w tym pięć w górnictwie węgla kamiennego - mówi Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego. - Apel skierowany do przedsiębiorców nie odnosi zadawalających skutków. W raporcie WUG na temat stanu bezpieczeństwa w górnictwie w 2011 roku wnioskowaliśmy o poprawę w zakresie zagrożenia zawałowego oraz zagrożeń spowodowanych opadem skał ze stropu i ociosu. O poprawę poprzez rygorystyczne egzekwowanie projektów technicznych i technologii prowadzenia robót, uświadomienie pracowników o konieczności kontroli swoich miejsc pracy i eliminowanie ryzykownych zachowań.

Branża wydobywcza zaczyna się upodabniać do innych gałęzi przemysłu, z rosnącą rolą czynnika ludzkiego wśród przyczyn górniczych wypadków.

Zagrożenia naturalne statystycznie są mniej groźne niż człowiek. Z analiz wypadkowości w kopalniach węgla kamiennego wynika, że około 70 proc. wszystkich wypadków jest efektem błędów popełnianych przez pracowników i ich przełożonych, zaniedbań obowiązków, postępowania niezgodnego z normami bezpieczeństwa oraz świadomie podejmowanego ryzyka.

Udział wypadków spowodowanych tymi nieprawidłowościami wynosił w: 2006 r. - ok. 53 proc., 2007 r. - ok. 54 proc., 2008 r. - ok.57 proc., 2009 r. - ok. 70 proc., 2010 r. - ok. 78,9 proc., 2011 r. - ok. 77, 3 proc.


Błąd człowieka nie zawsze chadza w parze z brawurą i skłonnością do ryzyka. Może wynikać z różnych czynników, na przykład ze zmęczenia pracowników. W górnictwie pracuje się ciężko w ekstremalnie trudnych warunkach.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP