Wyniki nadzoru budowlanego nad budynkami w Bytomiu-Miechowicach

Wyniki nadzoru budowlanego nad budynkami w Bytomiu-Miechowicach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W artykule przedstawiono wyniki nadzoru prowadzonego nad budynkami w Bytomiu- -Miechowicach. Genezą sprawowanego nadzoru było zlecenie oceny zabudowy, która znajdzie się w zasięgu oddziaływania eksploatacji górniczej. Znając prognozowane wpływy górnicze przeglądem objęto ok. 300 obiektów, spośród których zostały wytypowane budynki z przeznaczeniem do nadzoru, obserwacji lub przeglądu. W trakcie prowadzonego nadzoru obserwowane są zmiany stanu uszkodzeń obiektów oraz wskazywane działania naprawczo-zabezpieczające mające na celu zachowanie bezpieczeństwa konstrukcji oraz użytkowników. Wykonywane przez kopalnię zalecone działania pozwalają na bezpieczne przejęcie wpływów górniczych przez nadzorowane i obserwowane budynki.

1. Wprowadzenie

Od 2012 r. pracownicy Instytutu Techniki Budowlanej (ITB) prowadzą nadzór i obserwację zabudowy zlokalizowanej w Bytomiu-Miechowicach, która poddawana jest wpływom eksploatacji górniczej kopalni „Bobrek-Centrum". W 2011 i 2012 r., w ramach opracowań służących do sporządzenia planu ruchu na lata 2012-2014, poddano przeglądowi zabudowania, które miały znajdować się w strefie wpływów górniczej eksploatacji. Spośród zabudowy wybrane zostały budynki, które podczas prowadzonej eksploatacji powinny zostać poddane nadzorowi lub obserwacjom budowlanym. W trakcie prowadzonego nadzoru obserwowano zmiany stanu uszkodzeń i wskazywano zalecenia działań doraźnych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji budynków oraz ich użytkowników. Wskazywane przez Instytut i podejmowane przez kopalnie działania naprawcze pozwoliły na bezpieczne przejęcie wpływów przez nadzorowane i obserwowane budynki.

2. Wybór budynków do nadzoru i obserwacji

W związku ze sporządzaniem przez KWK „Bobrek-Centrum" planu ruchu na lata 2012-2014 ITB otrzymał zlecenie oceny zabudowy, która poddana będzie wpływom eksploatacji górniczej. Znając prognozowane wpływy górnicze, pracownicy ITB przeglądnęli ok. 300 obiektów, zwracając szczególną uwagę na ich uszkodzenia. Każdy z budynków, ze względu na uszkodzenia, przyporządkowano do jednej z czterech następujących grup:

Grupa 1 to budynki, w których nie stwierdzono występowania istotniejszych uszkodzeń o charakterze konstrukcyjnym, a niektóre z tych budynków w ostatnim okresie były poddane pracom remontowym.

Możliwe jest natomiast występowanie w nich uszkodzeń

0 charakterze nieznacznych zarysowań tynków ścian

1 stropów.

Grupa 2 dotyczy budynków, w których występują intensywniejsze uszkodzenia w elementach konstrukcji

0 znaczeniu drugorzędnym oraz w elementach wykończeniowych, takie jak zarysowanie lub/i lokalne odspojenia podsufitek stropowych, okrojenia tynków stropów

1 ścian, zarysowania tynków ścian elewacyjnych i ścian wewnętrznych.

Grupa 3 to budynki, w których stwierdzono występowanie uszkodzeń w elementach konstrukcyjnych, których rozmiar i lokalizacja, w przypadku oddziaływania dalszych wpływów deformacji podłoża, mogą doprowadzić do lokalnej utraty nośności lub stateczności elementów konstrukcji.

Grupa 4 obejmuje budynki:

- w konstrukcji których już obecnie stwierdzono występowanie uszkodzeń zagrażających lokalnej nośności lub stateczności jej elementów, a w niektórych z nich podjęto już doraźne prace zabezpieczające lub

- w których występuje duże naturalne zużycie elementów konstrukcyjnych, przejawiające się rozległą i zaawansowaną erozją murów lub zbrojenia i betonu.

Spośród zabudowy wybrane zostały budynki, które podczas prowadzonej eksploatacji powinny zostać poddane nadzorowi lub obserwacjom budowlanym. Zaproponowano nadzór w budynkach, które:

- mogą podlegać wpływom odkształceń poziomych s < -3 mm/m - dla zabudowy zwartej lub półzwartej, bądź s < -5 mm/m - dla budynków wolnostojących,

- posiadają uszkodzenia elementów konstrukcyjnych o intensywności kwalifikującej je do 3 lub 4 grupy,

- wykazują duże wychylenie T>50%o.

Obserwację zalecono w budynkach, które nie spełniały kryteriów do nadzoru, a istniało podejrzenie, że stan ich uszkodzeń może ulec pogorszeniu i zagrozić lokalnej stateczności konstrukcji lub bezpieczeństwu użytkowników. W okresie od września 2013 r. do września 2014 r. ITB prowadził nadzór nad 114 obiektami oraz obserwację 85 budynków położonych w rejonie oddziaływania eksploatowanych ścian 30a i 31a.

Budynki, w stosunku do których nie zalecono nadzoru i obserwacji, wskazano objąć obowiązkowym przeglądem stanu technicznego, przeprowadzanym po ujawnianiu się wpływów eksploatacji górniczej.

3. Procesy w prowadzonym nadzorze i obserwacji budynków

Celem nadzoru było zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji budynków, a także użytkowników w trakcie i po przeprowadzonej eksploatacji oraz uniknięcie powstania stanu awaryjnego. Procesy w prowadzonym nadzorze to:

1. Inwentaryzacja stanu uszkodzeń przed rozpoczęciem eksploatacji.

2. Wskazanie działań doraźnych dotyczących uszkodzonych elementów konstrukcyjnych budynku, które mogą zagrażać bezpieczeństwu konstrukcji lub użytkowników.

3. Prowadzenie obserwacji powstawania nowych uszkodzeń lub intensyfikacji istniejących, a także weryfikacja wykonywania zaleconych działań doraźnych. Częstotliwość wizji terenowych zależała od zmiany stanu uszkodzeń oraz usytuowania frontu eksploatacyjnego względem budynku i wynosiła nawet
2 razy w tygodniu. Proces ten należało prowadzić przy współpracy z mieszkańcami i zarządcami nieruchomości, których zobowiązano do zgłaszania powstania wszelkich nowych uszkodzeń. Szczególnej uwagi wymagały przerwy dylatacyjne w budynkach o zwartej zabudowie.

4. Wskazywanie nowych zaleceń działań w stosunku do uszkodzeń mogących wywołać stan awaryjny w trakcie ujawniania się wpływów górniczych. Zgłaszanie działań poprzez raporty lub - w pilnych sprawach -telefoniczne.

5. Dalsze prowadzenie obserwacji i wskazywanie działań doraźnych, aż do ustabilizowania się stanu uszkodzeń w budynku. Weryfikacja wykonania wskazanych zaleceń.

6. Po wygaśnięciu ujawniania się wpływów górniczych wskazanie zaleceń dotyczących usunięcia uszkodzeń z uwagi na warunki użytkowe.

Charakter obserwacji budowlanych był zbliżony do nadzoru, jednak częstotliwość wizji terenowych była niższa (raz na 4-6 tygodni), z uwagi na zdecydowanie mniejsze zagrożenie budynku obserwowanego od budynku nadzorowanego.

4. Zaobserwowane zmiany stanu uszkodzeń, zalecenia działań i ich realizacja

W niniejszym rozdziale przedstawiono zmiany stanu uszkodzeń oraz zalecenia działań w nadzorowanych i obserwowanych budynkach, od września 2013 r. do września 2014 r. W rejonie eksploatowanych ścian 30a i 31a liczba budynków z nowo powstałymi uszkodzeniami wyniosła 35, a z intensyfikacją uszkodzeń 14. Przykładowe uszkodzenia przedstawiono na rysunkach 1 i 2.

W tabelach 1 i 2 przedstawiono rodzaje działań oraz liczbę budynków, w których zlecono, a następnie wykonano działanie. Wszystkie działania zalecone w okresie do marca 2014 r. zostały wykonane. Część z zaleconych w okresie marzec - wrzesień 2014 r. działań dotyczyła wykonania napraw ścian po wygaśnięciu wpływów, lecz z uwagi na dalsze ujawnianie się wpływów eksploatacji górniczej, prace naprawcze nie zostały dotychczas zrealizowane. Na rysunkach 3 do 7, przedstawiono przykładowe realizacje zaleconych działań.

W ramach raportów sporządzonych we wrześniu 2014 r. zalecono realizację działań zebranych sumarycznie w tabeli 3, których stan realizacji będzie weryfikowany już po oddaniu artykułu do druku. Na rysunkach 8 i 9 przedstawiono przykładowe uszkodzenia, których naprawę zalecono do wykonania w raportach wrześniowych.

6. Podsumowanie

W trakcie prowadzonego nadzoru nad 114 budynkami oraz obserwacji budowlanych 85 obiektów wskazano szereg działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji i użytkowników. Efektem prowadzonych działań było niedopuszczenie do powstania sytuacji awaryjnej, która mogłaby zagrażać bezpieczeństwu.

Istotnym czynnikiem towarzyszącym prowadzonemu nadzorowi jest większy spokój społeczny mieszkańców zabudowy poddanej wpływom górniczym. W związku z powyższym można powiedzieć, że prowadzenie nadzoru oraz obserwacji budynków jest skutecznym narzędziem do bezpiecznego przeprowadzenia eksploatacji górniczej nawet w rejonie silnie zurbanizowanym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyniki nadzoru budowlanego nad budynkami w Bytomiu-Miechowicach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!