XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wydobycie kruszyw i wapienia kluczowe dla woj. opolskiego

Wydobycie kruszyw i wapienia kluczowe dla woj. opolskiego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Woj. opolskie można zaliczyć do silnych ośrodków górniczych - uznał wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG). Opolszczyzna najbogatsza jest w kruszywa naturalne oraz wapienie i stanowi jeden z najsilniejszych ośrodków przemysłu wapienniczego w kraju.

Okazją do omówienia sytuacji przemysłu wapienniczego i tzw. białego górnictwa w regionie i kraju były zorganizowane przez Zakłady Wapiennicze Lhoist SA w Tarnowie Opolskim w środę w Filharmonii Opolskiej w Opolu obchody Dnia Górnika.

Obecny na uroczystości wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) Piotr Wojtacha podał, że woj. opolskim jest ponad 100 czynnych zakładów górniczych i ok. 270 udokumentowanych złóż surowców skalnych o łącznych zasobach ok. 4 mld ton, co stanowi ok. 7 proc. zasobów krajowych. "Oczywiście największy udział w zasobach przemysłowych na terenie województwa, obok kruszyw naturalnych, mają wapienie" - dodał.

Poinformował także, że wielkość wydobycia wapienia na terenie woj. opolskiego wynosi ponad 20 proc. wydobycia krajowego, co daje Opolszczyźnie w tym względzie drugie miejsce w kraju - po woj. świętokrzyskim.

Wojtacha powiedział także, że na terenie całego kraju eksploatowanych jest obecnie 18 złóż wapieni i margli dla przemysłu cementowego oraz 16 dla przemysłu wapienniczego, z czego siedem zlokalizowanych jest na terenie woj. opolskiego. Wiceprezes WUG zaznaczył, że tzw. wskaźnik wystarczalności złóż wapieni w woj. opolskim - obliczamy wg wydobycia rocznego - oszacowano na 130-150 lat.

"Cyfry te pozwalają zaliczyć woj. opolskie do silnych ośrodków górniczych - ta ilość zakładów górniczych, ilość udokumentowanych złóż, ilość wydobywanej kopaliny" - uznał i zaznaczył, że w te dane wkomponowuje się także przyznana niedawno nowa koncesja na wydobywanie wapieni i margli ze złoża Tarnów Opolski Wschód udzielona Zakładom Wapienniczym Lhoist SA.

Członek zarządu Zakładów Wapienniczych Lhoist SA oraz Lhoist Bukowa, dyrektor ds. handlowych tej firmy Piotr Kawka zapewnił w rozmowie z PAP, że kondycja przemysłu wapienniczego w Polsce jest "dobra" i "niezagrożona". Tłumaczył, że wynika to m.in. ze specyfiki branży.

"Nie wszyscy są świadomi, że przemysł wapienniczy pracuje na rzecz bardzo dużej ilości innych branż" - wyjaśnił. "Produkty wapiennicze są sprzedawane nie tylko dla potrzeb budownictwa. Naszymi głównymi odbiorcami poza budownictwem są przemysł chemiczny, hutniczy, produkcja papieru, rolnictwo czy górnictwo" - podkreślił.

Kawka podał, że w skali kraju obecnie w przemyśle wapienniczym zatrudnionych jest co najmniej 10 tys. osób. Biorąc pod uwagę wielkość sprzedaży, ilość zatrudnionych osób i bogactwo złóż dwoma najsilniejszymi regionami w tej branży w kraju są woj. świętokrzyskie i opolskie.

Nie wszystkie złoża w tych regionach są eksploatowane bo - jak powiedział ekspert - nie ma na to popytu. Dodał, że polska branża wapiennicza eksportuje swoje surowce - przede wszystkim wapno, a także kamień wapienny - do Skandynawii, a także na rynki krajów bałtyckich, do Rosji i na Ukrainę.

Organizujące środowe obchody Dnia Górnika w Opolu Zakłady Wapiennicze Lhoist SA w Tarnowie Opolskim to część Lhoist Group specjalizującej się w produkcji wapna, wapna dolomitowego i wyrobów wapienniczych z siedzibą w Belgii. Grupa obecna jest w 25 krajach i ma w sumie ponad 90 zakładów na całym świecie. W Polsce istnieje w sumie pięć jej zakładów produkcyjnych zatrudniających ponad 550 pracowników, z czego 300 pracuje w woj. opolskim.

Jak mówił w środę prezes Zakładów Piotr Biskup przyznana firmie w październiku koncesja na wydobycie skał wapiennych dla przemysłu wapienniczego ze złoża "Tarnów Opolski - Wschód" dot. złoża o powierzchni ok. 560 ha, położonego w całości w woj. opolskim. Jego eksploatacja ma rozpocząć się w 2017 roku i potrwać 50 lat
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wydobycie kruszyw i wapienia kluczowe dla woj. opolskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!