Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

WUG zaprezentuje czarne skrzynki dla kopalń

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-06-2014 11:36
WUG zaprezentuje czarne skrzynki dla kopalń
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Szóstego czerwca w Wyższym Urzędzie Górniczym zaprezentowane zostaną unikatowe w świecie urządzenia, tak zwane czarne skrzynki dla podziemnych górniczych zakładów.

Prace nad aparatami AZRP (Autonomiczny Zespół Rejestrująco – Pomiarowy) prowadzone były od kilku lat.
Wykonawcą czarnych skrzynek dla kopalń, wyłonionym w przetargu, jest konsorcjum firm ITI Emag i Sevitel Sp. z o.o.

Wykonano pięć przyrządów o nazwie AZRP. W czerwcu rozpoczyna się ich montaż w rejonach szczególnie zagrożonych w czterech kopalniach węgla kamiennego i jednej rud miedzi.

- Pomysł na urządzenie, które będzie działało na zasadzie czarnej skrzynki w samolocie powstał w nadzorze górniczym po katastrofach na kopalniach Halemba-Wirek w 2006 roku oraz Wujek Ruch Śląsk w 2009 roku - mówi Mirosław Koziura, wykonujący obowiązki prezesa WUG. - Przygotowania do produkcji tych urządzeń rozpoczęły się, gdy WUG kierował mój poprzednik, porezes WUG Piotr Litwa. Teraz są już gotowe do montażu. Takich urządzeń dotychczas nie było w żadnej kopalni na świecie. Jeżeli spełnią pokładane w nich nadzieje, Polska będzie pionierem w monitoringu zagrożeń w górnictwie podziemnym przez organy nadzoru górniczego. Wyniki pomiarów gazów kopalnianych, gromadzone przez czujniki zabudowane w AZPR będą służyły prewencji wypadkowej, a nie tylko ustalaniu ewentualnych zaleceń czy przyczyn katastrof.

Jak wskazuje Mirosław Koziura, zapewnią inspektorom nadzoru górniczego możliwość porównywania wskazań czujników kopalnianych z wskazaniami czujników w górniczej czarnej skrzynce.

- Na pewno ukróci to pokusę i proceder kreowania atmosfery w wyrobiskach pod zadania produkcyjne oraz zakończy pojawiające się spory o fałszowanie odczytów pomiarowych - zaznacza Koziura. - Tym samym będzie czynnikiem dyscyplinującym w zakresie prawidłowości i rzetelności prowadzonych pomiarów przez służby kopalniane - podsumowuje Mirosław Koziura.

W czerwcu urządzenia będą montowane w rejonach szczególnie zagrożonych.

Przyrządy te zakupione zostały ze środków NFOŚiGW.

Będą wykorzystywane w bieżącej działalności kontrolnej WUG oraz katowickiego, gliwickiego, rybnickiego i wrocławskiego Okręgowego Urzędu Górniczego.

AZRP będą dostarczać wiedzy o stężeniach takich gazów jak: metan, siarkowodór, tlenek węgla, dwutlenek węgla, tlen oraz mierzyć temperaturę, wilgotność powietrza, prędkość przepływu powietrza.

W konferencji 6 czerwca uczestniczyć będą wojewoda śląski Piotr Litwa oraz wykonujący obowiązki prezesa WUG Mirosław Koziura.

Zasady funkcjonowania i możliwości AZRP zaprezentuje Mirosław Krzystolik, zastępca dyrektora Departamentu Energomechanicznego Wyższego Urzędu Górniczego.

O tej tematyce portal wnp.pl informuje od dawna. Po raz pierwszy o czarnych skrzynkach ówczesny prezes WUG wspomniał w wywiadzie: Piotr Litwa, prezes WUG: w kopalniach zainstalujemy czarne skrzynki, a rozmowy górników będą rejestrowane

KOMENTARZE (9)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP