Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

WUG: walka z metanem, czyli walka o przyszłość górnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
29-05-2015 09:12
WUG: walka z metanem, czyli walka o przyszłość górnictwa
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zwalczanie zagrożenia metanowego jest kluczowe dla przyszłości polskiego górnictwa ze względów bezpieczeństwa pracy w kopalniach oraz unijnej dyrektywy dotyczącej emisji gazów cieplarnianych.

28 maja br. odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie, która jest organem doradczym prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
Jak wskazuje Jolanta Talarczyk, rzecznik, doradca prezesa WUG, członkowie komisji zapoznali się z prezentacją stanu bezpieczeństwa w polskim górnictwie w roku ubiegłym oraz aktualną sytuacją wypadkową w zakładach górniczych.

W porządku obrad znalazły się również zagadnienia dotyczące stanu zagrożenia metanowego oraz odmetanowania w kopalniach węgla kamiennego w roku 2014 oraz zagrożenia tąpaniami w aspekcie tąpnięcia z 18 kwietnia br. w kopalni Wujek ruch Śląsk.

Podczas posiedzenia - zaznacza Jolanta Talarczyk - omówiono katalog działań prewencyjnych podejmowanych przez WUG w zakresie zwalczania zagrożeń i eliminowania ryzykownych zachowań pracowników zakładów górniczych.

Wiodącym tematem obrad było zagrożenie metanowe w podziemnych zakładach górniczych.

Uznano, że zwalczanie tego zagrożenia jest kluczowe dla być albo nie być polskiego górnictwa ze względów bezpieczeństwa pracy w kopalniach oraz unijnej dyrektywy dotyczącej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Pozytywnie oceniono przedsięwzięcia podejmowane przez przedsiębiorców, które w 2014 roku przyniosły zwiększenie efektywności odmetanowania oraz ilości zagospodarowanego metanu.

Uznano, że dla dalszego postępu w rozwiązywaniu tego problemu konieczne jest integrowanie działań podejmowanych przez przedsiębiorców i ich stowarzyszenia, jednostki naukowo-badawcze, organizacje związkowe i nadzór górniczy.

W tym kontekście rozmawiano również o dotychczasowych wynikach strategicznego projektu badawczego „Poprawa bezpieczeństwa pracy w polskim górnictwie” realizowanego z inicjatywy prezesa WUG.

Z opublikowanego raportu WUG, dotyczącego stanu bezpieczeństwa i zagrożeń występujących w polskim górnictwie, najszerszą dyskusje wzbudziła analiza zgonów naturalnych podczas wykonywania pracy w kopalniach oraz struktura wiekowa osób najczęściej ulegających wypadkom.

Komisja uznała, że przedsiębiorcy powinni przeanalizować zakres badań medycznych, na podstawie których pracownicy dopuszczani są do pracy w skrajnie trudnych warunkach.

Przedstawiciele związków zawodowych w tym kontekście sygnalizowali potrzebę ujęcia pracowników zakładów przeróbczych w grupie uprawnionych do emerytur pomostowych.

Mirosław Koziura, prezes WUG, przedstawił zmiany w strukturze organizacyjnej nadzoru górniczego oraz stan prac legislacyjnych dotyczących rozporządzeń wykonawczych do Ustawy PGG.

W związku z prowadzoną restrukturyzacją największej spółki węglowej skład Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie zostanie w najbliższym czasie poszerzony o przedstawicieli nowych podmiotów gospodarczych, przejmujących kopalnie z KW SA.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP