XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

WUG stawia na promocję dobrych praktyk, ale i kontrole

WUG stawia na promocję dobrych praktyk, ale i kontrole
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W tym roku inspektorzy nadzoru górniczego ponad 1,7 tys. razy zatrzymali źle prowadzone roboty w kopalniach lub pracę wadliwych maszyn. Wyższy Urząd Górniczy chce kontynuować wnikliwe kontrole kopalń, ale stawia też na profilaktykę i promocję dobrych praktyk.

"Sądzimy, że dopiero połączenie twardych i miękkich metod działania może przynieść optymalny skutek dla poprawy bezpieczeństwa pracy" - mówił podczas piątkowych uroczystości barbórkowych nadzoru górniczego w Katowicach prezes WUG, Piotr Litwa.

Prezes wskazał, że górnictwo jest branżą, gdzie szczególnie potrzebne - i szczególnie trudne - jest godzenie ze sobą spraw bezpieczeństwa pracy, rachunku ekonomicznego, oddziaływania na środowisko i interesów narażonych na szkody lokalnych społeczności. Litwa podkreślił priorytetową rolę bezpieczeństwa w tym zakresie.

Szef nadzoru górniczego podkreślił, że w ostatnim czasie, oprócz kontroli i sankcji za naruszenie zasad bezpiecznej pracy, WUG większy nacisk położył na promocję dobrych praktyk i zasad bezpiecznej pracy. Modelowe przykłady i instruktażowe filmy urząd publikuje w internecie, nagradza też za wzorowe postawy tytułami "Dzielny górnik", wyróżnia najbezpieczniejsze kopalnie, organizuje spotkania i konkursy popularyzujące bhp.

Wprowadzono także nowe zasady monitorowania sytuacji w miejscach, gdzie kumulują się największe zagrożenia. Co trzy miesiące wyznaczane są w kopalniach rejony szczególnego zagrożenia (tąpaniami, pożarami, metanem) - są one pod systematycznym, wnikliwym nadzorem.

Większy niż wcześniej nacisk położono również na współpracę kopalń, nadzoru górniczego oraz samorządów gmin, na terenie których kopalnie powodują szkody. Działa już 16 zespołów porozumiewawczych, w ramach których na bieżąco prowadzone są rozmowy i rozwiązywane sporne kwestie. Ostatni taki zespół powstał w Bytomiu, gdzie kilkuset mieszkańców dzielnicy Karb musiało opuścić swoje domy z powodu szkód górniczych.

Wśród zadań WUG na najbliższą przyszłość jest także opracowanie aktów wykonawczych do nowego prawa geologicznego i górniczego. W przyszłym roku urzędy górnicze będą świętować 90-lecie nadzoru górniczego w Polsce. Mottem obchodów będzie hasło "Górnictwo z zasadami".

Wśród celów nadzoru górniczego na 2012 r. jest także zmniejszenie wypadkowości w przemyśle wydobywczym. W tym roku w całym polskim górnictwie zginęło 25 osób, z czego 20 w kopalniach węgla kamiennego. Ogółem do końca października doszło do 2.442 rozmaitych wypadków, z czego 1.935 w kopalniach węgla.

Uczestniczący w piątkowych uroczystościach w Katowicach główny geolog kraju, wiceminister środowiska Henryk Jacek Jezierski, wskazał, że w swojej działalności nadzór górniczy - jako instytucja kontrolna - musi działać tak, aby niezbędne kontrole pogodzić z możliwością swobodnego działania górniczych przedsiębiorców. Ocenił, że w WUG wypracowano taki kompromis.

Podczas piątkowych uroczystości barbórkowych w Katowicach zasłużonym górnikom wręczono medale i odznaczenia. Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska odebrała natomiast "Czarny diament" przyznany jej przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WUG stawia na promocję dobrych praktyk, ale i kontrole

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!