WUG: silne wstrząsy w kopalniach średnio dwa razy dziennie

WUG: silne wstrząsy w kopalniach średnio dwa razy dziennie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do silnych wstrząsów w kopalniach na Górnym Śląsku dochodzi średnio dwa razy dziennie - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. W ostatnim czasie doszło do kilku wstrząsów, które były mocno odczuwalne na powierzchni.

Jak przypomina rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk, kopalnie nie mają obowiązku zgłaszania do nadzoru górniczego wszystkich wstrząsów. Rejestrowane są tylko te określane jako wysokoenergetyczne. W roku ubiegłym w kopalniach węgla kamiennego na Górnym Śląsku było ich 741, podczas gdy w latach 80. notowano ich ponad 3 tysiące rocznie.

"Wstrząsów jest mniej nie tylko dlatego, że spadło wydobycie węgla. Jest to efekt przede wszystkim profilaktyki" - zaznaczyła Talarczyk. Chodzi o profilaktykę pasywną, czyli o odpowiednie planowanie robot górniczych i organizację pracy załogi oraz aktywną - strzelania prowokujące wstrząsy czy tzw. odprężenie górotworu. Prezes WUG powołał też Komisję ds. Tąpań, która wspomaga przedsiębiorców w prowadzeniu eksploatacji w sposób bezpieczny dla załogi - przypomina rzeczniczka WUG.

W ostatnim czasie media donosiły o wstrząsach, które szczególnie wyraźnie były odczuwalne na powierzchni. W niedzielę po południu w kopalni "Piast" w Bieruniu doszło do wstrząsu o sile 2,99 stopnia w skali Richtera. Zlokalizowany był w zrobach ściany, czyli miejscu po wydobyciu węgla, 650 metrów pod ziemią. Był odczuwany w znacznej odległości od kopalni na terenie siedmiu miejscowości. Do godzin porannych w poniedziałek zgłoszono telefonicznie 17 uszkodzeń budynków, przeważnie chodziło o tynki.

Z rejonu wstrząsu wycofano sześciu pracowników. To zwyczajna procedura po takich przypadkach. Po wstrząsie dozór górniczy jest zobowiązany sprawdzić stan wyrobisk nim ponownie skierowana zostanie do nich załoga. W poniedziałek rano inspektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach rozpoczął rozpoznanie w tym pokładzie.

W tej samej kopalni 9 lutego - także w pokładzie 209 - wystąpił jeden z najsilniejszych w ostatnich 18 latach wstrząsów, notowanych w zakładach wydobywających węgiel kamienny na Górnym Śląsku. Jego energia, w miejscu wstrząsu, przekroczyła 4 stopnie w skali Richtera. Hipocentrum znajdowało się w tym samym pokładzie, lecz w rejonie innej ściany niż w przypadku niedzielnego wstrząsu. Pokład ten jest położony w sąsiedztwie krawędzi tzw. uskoku błędowskiego.

Po tamtym wstrząsie zgłoszono ponad 800 uszkodzeń budynków w 10 gminach; koszty naprawy na pewno przekroczą milion złotych. W ścianie wstrzymano wydobycie węgla, a w najbliższym jej sąsiedztwie także inne roboty górnicze. Eksploatacja tamtej ściany nadal jest wstrzymana. Decyzja, czy zostanie ponownie uruchomiona, zapadnie w środę.

Tego samego dnia odbędzie się posiedzenie Komisji ds. Ochrony Powierzchni. To jedna z sześciu stałych komisji powołanych przez prezesa WUG, które mają charakter doradczy i opiniodawczy. To posiedzenie będzie nietypowe, ponieważ zaproszono na nie przedstawicieli gmin, z których było najwięcej zgłoszeń uszkodzeń budynków po wstrząsie z 9 lutego. W pobliżu uskoku błędowskiego prowadzi wydobycie także inny zakład górniczy - "Ziemowit" w Lędzinach. Także ta kopalnia w ostatnim okresie ma problemy ze wstrząsami wysokoenergetycznymi, niekiedy notuje się ich tam kilka na tydzień. Są one słabsze niż w KWK "Piast", ale są odczuwane na powierzchni i dlatego prezes WUG zdecydował, że sprawa oddziaływania obu tych kopalń będzie rozpatrywana łącznie na posiedzeniu komisji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WUG: silne wstrząsy w kopalniach średnio dwa razy dziennie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!