PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

WUG przyjął w 2013 roku 58 skarg

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-04-2014 11:21
WUG przyjął w 2013 roku 58 skarg
fot. PTWP

W 2013 roku górniczy telefon interwencyjny zadzwonił 44 razy. Przyjęto 11 skarg na przedsiębiorców górniczych pocztą mailową, a trzy wpłynęły tradycyjną korespondencją.

W sumie do Wyższego Urzędu Górniczego skierowano w 2013 roku 58 skarg, o jedną więcej niż w 2012 roku.
Jak wskazuje Jolanta Talarczyk, rzecznik, doradca prezesa WUG - 51 zgłoszeń dotyczyło zagrożenia życia (w 2012 roku 43).

Nie wszystkie zostały potwierdzone w trakcie przeprowadzonych kontroli. Stwierdzono, że zasadnych było 19 ( w 2012 roku 23), a niepotwierdzonych 32 (w 2012 roku 20).

Ponadto do WUG wpłynęło 15 zgłoszeń nie związanych z ruchem zakładu górniczego (w 2012 roku 20).

- Sprawdzamy i badamy każdy sygnał związany z zagrożeniem życia i zdrowia górników - podkreśla Mirosław Koziura, wykonujący obowiązki prezesa WUG. - Nasza interwencja w takich sytuacjach jest natychmiastowa. W ubiegłym roku otrzymaliśmy aż 12 zgłoszeń dotyczących zagrożenia metanowego, nieprawidłowego rozmieszczenia czujników, ich zaklejania lub fałszowania ich wskazań poprzez skierowanie na nie nadmuchu powietrza. Pomimo nielicznych przypadków potwierdzenia zasadności tych skarg, to są one niepokojące. Możemy domniemywać, że nie zawsze udało się nam złapać za rękę osoby odpowiedzialne za ewentualne oszukiwanie systemu kopalnianej metanometrii. Być może przed wejściem naszego inspektora do rejonu zagrożenia sprawcy pomiarowego oszustwa zdołali usunąć ślady swojej działalności. Zwalczanie zagrożenia metanowego jest jednym z naszych priorytetów i dlatego zgłaszane nam sygnały będziemy traktowali z niesłabnącą czujnością. Postaramy się maksymalnie przyspieszyć kontrole doraźne - podsumowuje Mirosław Koziura.

Jolanta Talarczyk zwraca uwagę na fakt, iż analiza skarg i wniosków wpływających do WUG nasuwa wniosek o zmieniającej się mentalności i rosnącej świadomości zagrożeń wśród górników.

Maleje tolerancja niebezpiecznych sytuacji i robót. Mniejszy jest opór przed szukaniem pomocy na zewnątrz, gdy zawodzi zaufanie do pracowników kopalnianego nadzoru.

Świadczy o tym m.in. tematyka zgłoszonych interwencji. W ubiegłym roku górnicy sygnalizowali nieprawidłowości, które potwierdzono podczas kontroli zainicjowanych zgłoszeniem. Dotyczyły one m.in. przechodzenia przez wagony; wykonywania pracy przez pracowników nie posiadających półmasek przeciwpyłowych; nie wydawania pracownikom bonów na posiłki regeneracyjne; mostkowania czujników na taśmach; braku odbioru instalacji elektrycznej; pracy pod ziemią osoby ciężko chorej; braku zabezpieczenia stropu chodnika; braku zjazdów na dół pracowników dołowych (związkowców); braku dwóch sekcji zawałowych; zaniżania gabarytów skrzyżowania ściany chodnikowej i innych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP