XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

WUG oczekuje raportów ws. stanu obudów korytarzowych w kopalniach

WUG oczekuje raportów ws. stanu obudów korytarzowych w kopalniach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do 15 września wszyscy przedsiębiorcy górnictwa węgla kamiennego mają przekazać Wyższemu Urzędowi Górniczemu (WUG) raporty dotyczące kontroli stanu obudów korytarzowych w ich kopalniach. Ma to związek z powtarzającymi się ostatnio przypadkami zawałów wyrobisk.

W związku z pogarszającym się stanem bezpieczeństwa w zakresie zagrożenia opadem skał i zawałów kierownictwo WUG zwołało na środę w trybie pilnym naradę z dyrektorami okręgowych urzędów górniczych oraz Specjalistycznego Urzędu Górniczego, nadzorujących zakłady wydobywające węgiel kamienny.

"Podczas dzisiejszej narady sprecyzowano priorytetowe zalecenia dla pracowników inspekcyjno-technicznych nadzoru górniczego wykonujących kontrole w kopalniach węgla kamiennego" - przekazała rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.

Na przełomie lipca i sierpnia, tylko w ciągu czterech dni, w dwóch kopalniach doszło do trzech zawałów wyrobisk korytarzowych: 30 lipca w kopalni Piast-Ziemowit oraz 2 sierpnia w kopalni Pniówek (dwa zawały). Do kolejnego, czwartego już w ciągu niespełna dwóch tygodni tego typu zdarzenia doszło 11 sierpnia w kopalni Bobrek-Piekary. W żadnym z tych przypadków nie ucierpieli górnicy.

Jak podała Talarczyk, podczas środowej narady przedstawiono aktualny stan prowadzonych przez okręgowe urzędy górnicze postępowań, w których badane są przyczyny zawałów z ostatnich tygodni oraz wydane przez dyrektorów OUG decyzje wobec zakładów górniczych.

Do 15 września br. wszyscy przedsiębiorcy górnictwa węgla kamiennego są zobowiązani do przekazania WUG raportu w sprawie podjętych przez nich natychmiastowych kontroli stanu obudów korytarzowych w ich kopalniach. Kierownictwo WUG oczekuje, że na podstawie tych wewnętrznych kontroli powstaną harmonogramy koniecznych napraw, wzmocnień lub wymiany.

Zawały to jedne z najpoważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa pracy górników. W ostatnich 22 latach zawały i opady skał ze stropów były przyczyną aż 102 wypadków śmiertelnych w górnictwie węgla kamiennego (czyli prawie 45 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych w tym okresie). Pod tym względem wyprzedzają zagrożenie metanowe, które przyczyniło się do śmierci 67 górników (ok. 30 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych w latach 1994-2015).

Według raportu dotyczącego zawałów wynika, że spośród 30 tego typu zdarzeń w latach 1996 -2015 do dziewięciu przyczyniła się nadmierna korozja obudowy wyrobisk, a do dwóch - nieprawidłowy dobór obudowy do rzeczywistych warunków geologiczno-górniczych. W ostatnich dwóch latach wydobycie węgla jest o połowę mniejsze niż 20 lat temu, a mimo to zagrożenie zawałami i opadami skał utrzymuję się na podobnym poziomie - zaznacza WUG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WUG oczekuje raportów ws. stanu obudów korytarzowych w kopalniach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!