PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

WUG: obradowała komisja badająca okoliczności wypadku zbiorowego na Ruchu Wesoła

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
05-02-2015 09:12
WUG: obradowała komisja badająca okoliczności wypadku zbiorowego na Ruchu Wesoła

W sprawie przesłuchano dotychczas 118 osób.

Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Eksperci, po analizie dotychczasowych wyników badań, skłaniają się do przypuszczeń, że wypadek zbiorowy był spowodowany zapaleniem metanu, którego inicjałem prawdopodobnie był pożar endogeniczny.

Czwartego lutego odbyło się czwarte posiedzenie powołanej przez prezesa WUG komisji do zbadania przyczyn iokoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych 6 października 2014 w Katowickim Holdingu Węglowym SA. Ruchu Wesoła Kopalni Mysłowice-Wesoła.
Jak wskazuje Jolanta Talarczyk, doradca, rzecznik prasowy prezesa WUG, w porządku obrad były kwestie dotyczące: stanu badań przyczyn i okoliczności zdarzeń, wstępnej ocena akcji ratowniczej, stanu realizacji zleconych ekspertyz.

Z przekazanych Komisji informacji wynika, że spośród 25 rannych w tym wypadku górników, jeden w dalszym ciągu jest hospitalizowany w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, 20 jest objętych rehabilitacyjną lub specjalistyczna opieką medyczną, a czterech przebywa w domach.

W tej katastrofie górniczej poszkodowanych zostało łącznie 30 osób. Pięciu górników zmarło. 15 osób odniosło ciężkie obrażenia, 10 zostało lekko rannych.

Jak zaznacza Jolanta Talarczyk, komisja zapoznała się z wstępną oceną prowadzonej po wypadku akcji ratowniczej, w której kilku górników wykazało wręcz heroiczną postawę podczas wycofywania się z rejonu zagrożenia, z narażeniem własnego życia udzielali pomocy w ewakuacji bardziej od nich poszkodowanym osobom.

Dotychczas przesłuchano 118 osób, niektórych kilkakrotnie. Najdłuższe przesłuchanie prowadzono przez cztery dni.

Na podstawie zeznań świadków określono obszary, w których stwierdzono nieprawidłowości w KWK Mysłowice-Wesoła, Ruch Wesoła, m.in. nie prowadzono profilaktyki pożarowej z częstotliwością minimum jeden raz w tygodniu, jak zakładał projekt techniczny ściany.

Profilaktykę taką, od uruchomienia ściany 18 lipca 2014 roku do czasu zdarzenia przeprowadzono tylko jeden raz (5.10.2014).

Po wypadku zbiorowym w KWK Mysłowice-Wesoła - przypomina Jolanta Talarczyk - pracownicy nadzoru górniczego prowadzili kontrole w zakresie działania drużyn ratowniczych, w tym stanu aparatów ratowniczych w kopalniach wytypowanych przez dyrektorów trzech OUG ( z siedzibami Katowicach, Gliwicach, Rybniku). Kontrole nie wykazały zasadniczych nieprawidłowości.

W sposób ciągły monitorowany i analizowany jest skład atmosfery w przestrzeni otamowanej, z wykorzystaniem chromatografu.

Prowadzone są dalsze badania w zakresie oceny adekwatności decyzji podejmowanych przez kierownictwo kopalni do występującego w rejonie ściany stanu zagrożeń metanowego i pożarowego.

Z dotychczasowych ustaleń prowadzonych ekspertyz można przypuszczać, że wizja na miejscu tragicznego zdarzenia będzie mogła być przeprowadzona we wrześniu br. Badania atmosfery w otamowanym rejonie wykazują, że wygaszanie pożaru przebiega wolniej niż wstępnie przypuszczano.

Eksperci, po analizie dotychczasowych wyników badań, skłaniają się do przypuszczeń, że wypadek zbiorowy był spowodowany zapaleniem metanu, którego inicjałem prawdopodobnie był pożar endogeniczny.

Na tym etapie prowadzonych dochodzeń nie ma dowodów potwierdzających wstępną hipotezę o wybuchu metanu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP