WUG o sytuacji w Budryku: jest niepokojąca

WUG o sytuacji w Budryku: jest niepokojąca
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kopalni "Budryk" nie ma obecnie bezpośredniego zagrożenia dla przebywających pod ziemią górników - wyjaśnia Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach

Jednak, według Urzędu, wyniki prowadzonych pomiarów są niepokojące i wymagają podjęcia natychmiastowych działań.

W poniedziałek Okręgowy Urząd Górniczy (OUG) w Gliwicach nakazał wznowienie wydobycia węgla na dwóch z trzech ścian wydobywczych w strajkującej od 23 dni kopalni, aby wyeliminować wzrastające zagrożenie pożarowe. Specjaliści podkreślają jednak, że takie zagrożenie nie oznacza pożaru, a jedynie warunki, mogące sprzyjać jego powstaniu.

Według strajkujących, pod ziemią protestuje obecnie ok. 500 osób. Chcą wyrównania płac do średniej w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, której "Budryk" stał się niedawno częścią.

Podziemne pożary, w dużej części wywołane tzw. samozapłonem lub samozagrzaniem węgla w zrobach (miejsca po eksploatacji węgla) to naturalne zagrożenie górnicze. Taki pożar nie przejawia się ogniem, ale przede wszystkim wzrostem ilości tlenku węgla w atmosferze (wykrywają to czujniki), wzrostem temperatury, a bywa, że także widocznym zadymieniem.

Eksperci uznali, że najskuteczniejszą metodą wyeliminowania zagrożenia będzie normalny ruch ścian, stąd nakaz wznowienia wydobycia 1050 metrów pod ziemią. Poniedziałkowa informacja w tej sprawie wywołała wiele alarmistycznych spekulacji, głównie w portalach internetowych. Niektóre z nich pisały o możliwej eksplozji, możliwości zapalenia się brył węgla i zagrożeniu dla życia górników. WUG zaprzecza tym sugestiom.

"Na razie można jedynie powiedzieć, że w zrobach jednej ze ścian obserwuje się podwyższony poziom tlenku węgla oraz wodoru. Występujące stężenia gazów spowodowały tam wzrost tzw. wskaźnika pożarowego do wartości oznaczającej, że maksymalna temperatura węgla w zrobach oscyluje wokół temperatury krytycznej" - wyjaśnił PAP wiceprezes WUG, Piotr Litwa.

Dodał, że w zrobach drugiej ze ścian obserwuje się wzrost zawartości wodoru oraz utrzymującą się podwyższoną zawartość acetylenu; również tam maksymalna temperatura w zrobach oscyluje wokół krytycznej. Eksperci uznali, że nie ma tam możliwości - co byłoby wskazane - ograniczenia ilości powietrza płynącego przez ścianę. Ponadto długi przestój spowodował zmniejszenie gabarytów wyrobiska - wypiętrzenie spągu (spodu chodnika) i deformację obudowy wyrobisk.

W tej sytuacji uznano, że najskuteczniejszą metodą wyeliminowania zagrożenia będzie niezwłoczne uruchomienie postępu ściany. W innym przypadku, nawet jeśli teraz nie dojdzie do pożaru, zwiększy się jego prawdopodobieństwo w przyszłości, gdy eksploatacja dobiegnie końca i ściana będzie likwidowana. Do jej końca zostało obecnie ok. 95 metrów. Dotychczasowy postęp tej ściany to ok. 330 m.

Odnośnie pierwszej ściany eksperci uznali, że - jeżeli jej uruchomienie nie będzie możliwe - trzeba będzie do minimum ograniczyć ilość płynącego przez nią powietrza oraz rozpocząć wprowadzanie do zrobów mieszaniny doszczelniającej, a także wykonać izolację zrobów na całej długości ściany. Do jej końca pozostało jeszcze ok. 950 m, dotychczasowy postęp to 750 m.

Zgodnie z zaleceniem nadzoru górniczego, dyrekcja kopalni rozpoczęła przygotowania do wznowienia wydobycia. Pracownicy imiennie wyznaczani są do wykonania określonych czynności. Dyrektor kopalni Piotr Bojarski zapowiedział, że jeżeli strajkujący będą utrudniać te działania, będą one wykonywane na zasadach akcji ratowniczej, z czym wiąże się wiele obostrzeń.

Strajkujący nie zamierzają na razie przerywać protestu, ale ich przedstawiciele deklarują, że nie będą utrudniać działań dyrekcji. Powątpiewają przy tym w wiarygodność dokonanych w kopalni pomiarów i analiz i zapowiadają pobranie i zbadanie własnych próbek gazów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WUG o sytuacji w Budryku: jest niepokojąca

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!