PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

WUG ma wyniki kontroli aparatów ucieczkowych

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
27-08-2014 09:39
WUG ma wyniki kontroli aparatów ucieczkowych
Fot. PTWP

Wyższy Urząd Górniczy otrzymał wyniki kontroli aparatów ucieczkowych KA-60 w niemieckiej jednostce notyfikowanej Dekra Exam.

Badane aparaty są zgodne z wymogami normy PN-EN 13794.
Jak wskazuje Jolanta Talarczyk, doradca, rzecznik prezesa WUG, w dwóch wcześniejszych próbach, wykonywanych w akredytowanym laboratorium Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, tylko w jednym z aparatów - w listopadzie 2013 roku - stwierdzono przekroczenie oporu oddychania w stosunku do wartości określonych w normie.

Wyniki niemieckiej kontroli - wskazuje Jolanta Talarczyk - potwierdzają ocenę polskich rzeczoznawców, że nowo wyprodukowane aparaty są jakościowo dobre.

Niestety, te użytkowane w kopalniach bywają wadliwe. A przyczyn stwierdzanych usterek należy doszukiwać się zarówno po stronie producenta (Faser SA), jak również użytkowników.

- Problemy z aparatami ucieczkowymi KA-60 występują już od pięciu lat - mówi Mirosław Koziura, prezes WUG. - W pierwszych miesiącach bieżącego roku niepokojące informacje dotyczące aparatów tlenowych ze spółek węglowych miały lawinowy charakter. Reklamowano ponad trzy tysiące aparatów mających ratować życie. Stąd nasza determinacja w ich kontroli, zarówno w ramach nadzoru nad rynkiem wyrobów, jak i ruchu zakładów górniczych, a także okresowe wstrzymanie obrotu rynkowego tego wyrobu. Zdecydowaliśmy się na zagraniczne badania, żeby przeciąć narastające wątpliwości i wzajemne przerzucanie odpowiedzialności z producenta na użytkowników za stwierdzane usterki. Wysłaliśmy zapytania ofertowe do jedenastu jednostek certyfikowanych w kilku europejskich państwach, tylko jedna mogła podjąć się tego zadnia. W ubiegłym tygodniu pisemnie poinformowałem wszystkich przedsiębiorców górniczych o wynikach badania w Dekra Exam oraz kontroli przeprowadzonych przez naszych inspektorów - zaznacza Mirosław Koziura.

Mimo pozytywnych wyników badań prezes WUG zobowiązał przedsiębiorców do kontynuowania bardzo wnikliwej kontroli użytkowanych aparatów górniczych typu KA-60 oraz informowania o stwierdzanych usterkach i nieprawidłowościach producenta i właściwy urząd górniczy.

Ponadto uznał, że konieczne są również dodatkowe szkolenia i pouczenia pracowników w celu zapewnienia prawidłowej eksploatacji aparatów w podziemnych wyrobiskach górniczych.

Przypomnijmy, że na ogólną liczbę 73 246 użytkowanych w kopalniach aparatów typu KA-60 w latach 2009-2014 przedsiębiorcy górniczy zgłosili 3061 reklamacji.

Jolanta Talarczyk wskazuje, że w tym roku - m.in. po pikiecie związkowców domagających wycofania wadliwych aparatów z kopalń - prowadzono wyrywkowe badania, po 10 sztuk, z każdej partii produkcyjnej.



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP