Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

WUG i naukowcy: dlaczego doszło do tragedii w KWK Wujek?

Autor: WUG
26-04-2010 16:44

W siedzibie WUG odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska naukowego wspierającego przemysł wydobywczy. Rozmawiano o wnioskach sformułowanych przez Komisję (powołana przez prezesa WUG) do zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych 18 września 2009 r. w KWK "Wujek" Ruch "Śląsk".

- 12 wniosków zaadresowano do jednostek naukowo-badawczych. Zależy mi na Państwa pomocy w sprecyzowaniu, opracowaniu i wdrożeniu konkretnych rozwiązań, które są niezbędne do poprawy bezpieczeństwa w kopalniach. Ubiegłoroczna katastrofa ujawniła, że 20 osób znajdowało się w rejonie szczególnego zagrożenia, w którym nie powinni byli przebywać.
Gdyby w kopalniach był system monitoringu przemieszczania się załogi to być może nie byłoby tak niebezpiecznego łamania przepisów. Jeżeli będą dobre, gotowe do zastosowania rozwiązania to zrobię wszystko co w mojej mocy by nie trafiły na półkę lub do szuflady. Postaram się by zostały odzwierciedlone w przepisach. Było dużo protestów i oporu gdy wprowadzaliśmy zapis stanowiący, że nie można prowadzić robót spawalniczych pod ziemią. A było to konsekwencją wypadku w kopalni „Mysłowice” w latach 80-tych ubiegłego wieku. Mam nadzieję, że konsekwencją prewencyjną katastrofy w kopalni „Wujek” Ruch „Śląsk” będzie między innymi telewizja przemysłowa z rejestracją obrazu oraz nagranie rozmów dyspozytora. Pozwoli to dokładnie odtwarzać sytuację pod ziemią jeżeli zajdzie taka konieczność – mówił Piotr Litwa podczas spotkania z naukowcami.

W spotkaniu kierownictwa WUG uczestniczyli przedstawiciele: Głównego Instytutu Górnictwa, KOMAG -u, EMAG-u, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Śląskiej.

- To ważne, że nie ma w tych wnioskach licytowania się hasłami. Zapisy są konkretne. W kwestiach bezpieczeństwa liczy się czas, a proszę zwrócić uwagę, że temat badawczy dotyczący nowego sposobu oznaczania metanowości wchodzi do realizacji dopiero cztery lata po katastrofie w ‘Halembie” – podkreślał prof. Jozef Dubiński, dyrektor GIG.


Przedstawiciele zarządów jednostek naukowo – badawczych oraz uczelni technicznych zobowiązali się w ciągu tygodnia przeanalizować wnioski Komisji i wybrać z nich te, które mogą realizować. Te deklaracje mają być powiązana ze wskazaniem ewentualnych źródeł finansowania danego tematu badawczego. Będą one koordynowane przez WUG

Prezes WUG był inicjatorem określenia najpilniejszych tematów badawczych dla górnictwa. W marcu br. Zespół Interdyscyplinarny do spraw projektów rozwojowych w zakresie poprawy pracy bezpieczeństwa pracy w kopalniach (powołany 30 listopada 2009 r. przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego) wskazał sześć wiodących tematów badawczych dla polskiego górnictwa:SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP