Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

WUG i GIG zacieśniają współpracę

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
28-01-2015 11:53
WUG i GIG zacieśniają współpracę
fot. Fotolia

27 stycznia br. w siedzibie WUG odbyło się spotkanie kierownictw Wyższego Urzędu Górniczego i Głównego Instytutu Górnictwa.

Na podstawie analizy zagrożeń i przyczyn wypadków w górnictwie w ostatnich latach pracownicy nadzoru górniczego sformułowali kilka tematów badawczych, których opracowanie może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w branży wydobywającej kopaliny.
Jak informuje Jolanta Talarczyk, rzecznik, doradca prezesa WUG, przekazano je pod rozwagę naukowców GIG i do ewentualnego uwzględnienia w programie działań tej jednostki naukowo-badawczej.

- Dla realizacji strategii działania nadzoru górniczego na lata 2015-2018 można wskazać kilka zadań, do wykonania których potrzebna jest pomoc naukowców - zaznaczył Mirosław Koziura, prezes WUG. - Biorąc pod uwagę dzisiejsze realia funkcjonowania górnictwa musimy skoncentrować się na kilku obszarach, które będą fundamentem ekonomicznym i technicznym dalszej eksploatacji górniczej i mają przełożenie na bezpieczeństwo pracy.

Dyrektorzy merytorycznych departamentów WUG przedstawili szczegółowe przesłanki wyboru zadań, przy których realizacji potrzebne jest wsparcie GIG-u. Są to następujące tematy:

- Aktualizacja „Zasad oceny możliwości prowadzenia podziemnej eksploatacji górniczej z uwagi na ochronę obiektów budowlanych”
- Opracowanie w formie instrukcji „Zasad oceny możliwości zagospodarowania terenów po zakończeniu działalności górniczej” (uwzględniającej m.in.: klasyfikacje terenów, dokumentowanie procesu likwidacji zakładu górniczego, ocenę zagrożeń ze strony zlikwidowanych wyrobisk górniczych oraz zakresu prewencji, wymagań w zakresie projektowania obiektów budowlanych).
- Analiza i opracowanie zasad dotyczących wymagań dla konstrukcji urządzeń mechanicznych, zasilanych energią inną niż elektryczna (np. sprężonego powietrza, lub hydraulicznego), przeznaczonych do stosowania w wyrobiskach zagrożonych wybuchem metanu i pyłu węglowego w podziemnych zakładach górniczych (w aspekcie możliwości spełnienia przez nie wymagań dla urządzeń grupy I kategorii M1).
- Opracowanie algorytmu do obliczenia dopuszczalnego obciążenia obudowy chodnikowej wyrobiska, w którym prowadzony jest transport kolejką podwieszoną (z uwzględnieniem: wszystkich istniejących obciążeń, zastosowanej konstrukcji obudowy oraz warunków geologiczno-górniczych).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP