WUG: górnictwo obfituje w niebezpieczne zdarzenia

WUG: górnictwo obfituje w niebezpieczne zdarzenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie ma górnictwa bez niebezpiecznych zdarzeń. Przykładowo w zakładach KGHM w ostatnich tygodniach trzykrotnie zagrożone było życie pracowników.

Jak wskazuje Jolanta Talarczyk, doradca, rzecznik prezesa WUG, trzeciego kwietnia w ZG Polkowice-Sieroszowice zapaliła się ładowarka na skutek najechania na głaz solny.

Ewakuowano 92 górników, akcja gaśnicza trwał ponad dwie i pól godziny. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Z kolei - jak przypomina Jolanta Talarczyk - drugiego kwietnia w ZG Lubin trzyosobowa brygada strzałowa została przysypana rumoszem skalnym, którego opad spowodowany był samoistnym wstrząsu górotworu.

Lekko rannych górników przewieziono do szpitala w Lubinie. 27 marca w ZG Polkowice-Sieroszowice blisko czterogodzinna akcja ratownicza zakończyła się uratowaniem operator kotwiarki, który został zasypany w kabinie z powodu samoistnego opadu skał stropowych.

- Takie zdarzenia kilkanaście lat temu kończyły się tragicznie - mówi Mirosław Koziura, wiceprezes wykonujący obowiązki prezesa WUG. - Obecnie, górnicy wychodzą z nich bez szwanku lub odnoszą lekkie obrażenia: stłuczenia, skaleczenia, podrapania. Taki efekt zawdzięczamy temu, że samojezdne maszyny górnicze w zakładach górniczych KGHM SA mają zmienioną konstrukcje. Są to stanowiska zawansowane technicznie. Mają specjalne wzmocnienia i zabezpieczenia operatorów przed niespodziewanym opadem skał stropowych i odłamkami skalnymi z ociosów. Operatorzy pracują teraz w komfortowych kabinach, klimatyzowanych, z ograniczonym wpływem hałasu i pyłu, zradiofonizowanych i jednocześnie, z zabezpieczeniem pożarowym ze stałą instalacja gaśniczą. Zabiegaliśmy o to przez wiele lat. Wymogi dla samojezdnych maszyn górniczych udało się nam ująć w ramy prawne, w zapisach rozporządzenia Ministra Gospodarki z 28 czerwca 2002 roku. Był to efekt technicznych starań przedsiębiorcy i producentów maszyn. Obecnie czekamy na innowacyjne rozwiązania, które zminimalizują zagrożenie pożarowe w takim stopniu, jak konstrukcje ochronne operatorów, które uratowały życie w ostatnich latach 14 osobom. W latach 1999-2013 na 15 wypadków bezpośrednio związanych ze stanowiskiem operatora, z zasypaniem maszyny rumoszem skalnym, tylko jeden zakończył się śmiercią. Takich spektakularnych efektów jeszcze nie ma w zapobieganiu pożarom, których z roku na rok jest mniej, ale do zadowolenia jeszcze daleko - podsumowuje Mirosław Koziura.

Podstawowe zagrożenia związane z eksploatacją samojezdnych maszyn górniczych są następujące: spadające na maszynę odłamki skalne ze stropu, wyrzuty na maszynę ociosanych odłamków skalnych, uderzenia maszyny w czasie jazdy o ociosy, strop lub inne wystające elementy, pożary maszyn spowodowane nieszczelnościami układu paliwowego, hydraulicznego, zwarciem instalacji elektrycznej lub innymi usterkami.

Prowadzenie wydobycia na coraz większych głębokościach, w coraz trudniejszych warunkach górniczo-geologicznych sprawia, że rosną wymagania stawiane maszynom i urządzeniom.

Niezbędny jest postęp techniczny i wprowadzanie do użytkowania coraz bezpieczniejszych, nowocześniejszych i bardziej wydajnych maszyn i urządzeń.
Wymagania gwarantujące bezpieczną ich eksploatację, staraniami legislacyjnymi WUG, zostały ujęte ustawie z 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (art. 113 ust. 1. Dz.U. Nr 163, poz. 981 oraz z 2013 r. poz. 21 i poz. 1238).

Sprecyzowano je także w przepisach rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie dopuszczania wyrobów do stosowania w zakładach górniczych (Dz. U. Nr 99, poz.1003 wraz z późn. zm.) oraz Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych (Dz. U. Nr 139, poz.1169 wraz z późniejszymi zmianami).

- Bardzo pozytywnie oceniamy stosowane obecnie konstrukcje ochronne stanowisk operatorów. Nie znaczy to jednak, że nie należy pracować nad dalszym ich udoskonalaniem. Wręcz przeciwnie, poza zagadnieniami wytrzymałościowymi oraz wymaganiami przepisów i norm już spełnionymi, konieczne jest dalsze udoskonalanie tych konstrukcji. Zwłaszcza w zakresie rozwiązań technicznych wyjść awaryjnych, które mogą zostać użyte w przypadku zakleszczenia drzwi kabiny - podkreśla Mirosław Koziura.

Z prowadzonych rejestrów statystycznych wynika, że największa ilość pożarów w kopalniach rud miedzi była związana z samojezdnymi maszynami górniczymi, zwłaszcza z ładowarkami i wozami odstawczymi.

Jolanta Talarczyk wskazuje, że najczęstszymi przyczynami pożarów w tych maszynach były uszkodzone: przewody paliwowe, hydrauliczne oraz instalacje elektryczne.

Podczas pożaru maszyn wydzielają się znaczne ilości gazów toksycznych, które na ogół szybko rozprzestrzeniają się w kopalni. I mogą zaskoczyć załogę nawet w miejscach odległych od ogniska pożaru, narażając ludzi na zatrucie lub uduszenie z powodu braku tlenu.

Dlatego istotnym zabezpieczeniem są stałe instalacje gaśnicze oraz sprzęt gaśniczy. Zgodnie z wymaganiami obowiązujących przepisów pojazdy i samojezdne maszyny górnicze eksploatowane w podziemnych zakładach górniczych wyposażone są w stałe instalacje gaśnicze.

W latach 2008-2014 (do 31. 03. 2014 r.) było 12 pożarów samojezdnych maszyn górniczych.

W poprzednim okresie ilość pożarów SMG w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A. kształtowała się następująco: w 2003 – 3, w 2004 – 4, w 2005 – 4, w 2006 – 1, w 2007 – 5 pożarów. Z tego zestawienie wynika kilka wniosków: najczęściej pożar powoduje zagrożenie dla dużej grupy pracowników, najczęstszą przyczyną pożaru jest zapalenie się komory silnikowej (wskutek uszkodzonych przewodów paliwowych, hydraulicznych oraz instalacji elektrycznych), z reguły spaleniu ulega cała maszyna, sukcesywnie zmniejsza się ilość pożarów SMG.

Użytkownicy powinni przedsięwziąć wszelkie środki, mogące ograniczyć do minimum przyczyny pożarów tych maszyn. A producenci mają szerokie pole do działania w zakresie zastosowania skutecznego zabezpieczenia przeciwpożarowego.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WUG: górnictwo obfituje w niebezpieczne zdarzenia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!