Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

WUG: część Pola Panewnickiego trzeba wyłączyć z eksploatacji

Autor: wnp.pl (Piotr Myszor)
28-07-2015 17:41
WUG: część Pola Panewnickiego trzeba wyłączyć z eksploatacji
Fot. Omega933/wikimedia, licencja Creative Commons

Eksperci uznali, że część pokładów na tzw. Polu Panewnickim, gdzie w kwietniu doszło do "najsilniejszego wstrząsu w dziejach górnictwa węgla kamiennego" nadaje się do eksploatacji, ale w części zagrożenie tąpaniami jest tak duże, że należy tam zaniechać eksploatacji.

Zespół został powołany przez prezesa WUG 30 kwietnia br. niecałe dwa tygodnie po wstrząsie, który komunikat urzędu nazywa "najsilniejszym w historii górnictwa węgla kamiennego". W skład zespołu wchodzili specjaliści z zakresu zagrożenia tąpaniami, geofizyki górniczej oraz ochrony powierzchni, m.in. z GIG, AGH i Politechniki Opolskiej, których pracami kierował Zbigniew Rawicki, dyrektor Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego WUG.
Wstrząs o energii 4 x 109 J, miał miejsce 18 kwietnia 2015 r. o godz. 0:16 w Ruchu "Śląsk" i spowodował rozległe tąpnięcie w wyrobiskach. Nastąpił w wyniku gwałtownego wyładowania energii skumulowanej w górotworze. Wysoka koncentracja naprężeń górotworu spowodowana była złożoną sytuacją górniczo-geologiczną, a w szczególności: znaczną głębokością, na jakiej prowadzone były roboty górnicze, wynoszącą ponad 1000 m, a także skomplikowaną budową geologiczną złoża, związaną z występowaniem licznych dyslokacji tektonicznych.

Epicentrum wstrząsu eksperci zlokalizowano 120 m przed frontem ściany 7 w pokładzie 409 i 30 m na południe od przecinki południowej. Według wskazań zespołu "inicjacja dynamicznego ruchu obszaru ogniskowego wstrząsu wystąpiła na głębokości porównywalnej lub nieznacznie większej, niż prowadzona eksploatacja ścianą 7 w pokładzie 409".

W dokumencie, kończącym pracę zespołu eksperci uznali "za możliwą do bezpiecznego zrealizowania eksploatację pokładu 409 ścianami 3a i 2, przy zastosowaniu adekwatnej – do prognozowanego i rejestrowanego poziomu zagrożenia tąpaniami – profilaktyki tąpaniowej. Zamierzenia w zakresie podejmowania działań profilaktyki tąpaniowej winny być przedłożone do zaopiniowania przez Komisję do spraw Zagrożeń w Zakładach Górniczych." Ponadto stwierdzili przy tym, że uzasadnione i celowe, dla zmniejszenia zagrożenia tąpaniami i pożarowego, jest ograniczenie zakresu eksploatacji ścianą 3a poprzez przesunięcie linii zakończenia ściany w kierunku zachodnim, poza strefę uskokową.

Zdaniem ekspertów w tzw. Polu Panewnickim - z uwagi na bardzo wysoki poziom potencjalnego zagrożenia tąpaniami, jak również wysoki stan zagrożeń aerologicznych (metanowego i pożarowego) - należy zaniechać dalszej eksploatacji w części pokładu 409 ścianami: 7 i 9 oraz U1a.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP