PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

WUG chce zmniejszyć ilość wypadków związanych z przenośnikami taśmowymi

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
02-01-2015 06:22
WUG chce zmniejszyć ilość wypadków związanych z przenośnikami taśmowymi

Prawidłowa pozycja podczas jazdy.

Fot. mat. WUG

W latach 2004-2014 w polskim górnictwie podziemnym 23 osoby straciło życie na skutek wypadków związanych eksploatacją przenośników taśmowych, a 15 górników doznało ciężkich obrażeń ciała (w tym amputacji kończyn). W 2014 roku (do 19 grudnia) takich tragicznych zdarzeń było siedem, w tym aż sześć śmiertelnych.

Przenośniki taśmowe czyli urządzenia ułatwiające prace stwarzają zagrożenie techniczne dla górników. Taśmy przesuwają się z tak dużą prędkością (ok. 2-4 metry na sekundę), że pochwycony przez nie człowiek ma minimalne szanse wyjść z takiego zdarzenia bez szwanku.
W ocenie Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) można znacznie zmniejszyć wypadkowość związaną z przenośnikami taśmowymi. Kierownictwo WUG apeluje do przedsiębiorców o przystosowanie przenośników taśmowych do jazdy ludzi oraz kupowanie nowych spełniających taki wymóg.

Pracownicy Departamentu Energomechanicznego WUG przygotowali dla załóg górniczych instruktażową prezentację, w jaki sposób można bezpiecznie korzystać z przenośników taśmowych. Prezes WUG jest przekonany, że górnicze załogi w sojuszu ze związkowcami i zakładowymi społecznymi inspektorami pracy stworzą mocny łańcuch ludzi - swoisty pas transmisyjny bezpiecznych rozwiązań techniczno-organizacyjnych do kopalń. Prezentacja jest dostępna m.in. na stronie internetowej WUG.

Urząd zwraca uwagę, że przenośniki taśmowe, przystosowane do jazdy ludzi, przyczyniają się do zmniejszenia wysiłku pracowników związanego z dojściem do i z miejsc pracy, ale także do poprawy stanu bezpieczeństwa. Dowodzi tego statystyka wypadkowa Zakładu Górniczego Sobieski, wchodzącego w skład Tauron Wydobycie, w którym unowocześnienie transportu idzie w parze ze zmniejszeniem liczby wypadków, których przyczynami są potknięcia, poślizgnięcia lub upadki. A jest to najczęstsza grupa przyczynowa wypadków podczas pieszego poruszania się załogi we wszystkich kopalniach podziemnych. W ZG Sobieski w 2010 roku odnotowano 32 takie „prozaiczne” wypadki, w 2011 roku – 29, a w 2012 roku już tylko 9 .

Ilość eksploatowanych przenośników taśmowych w kopalniach węgla kamiennego w latach 2010-2013 przestawia się następująco: w 2010 r. - 1805 przenośników (w tym tylko 7 przystosowanych do jazdy ludzi ), w 2011 r. - 1728 przenośników (w tym 9 przystosowanych do jazdy ludzi), 2012 r. - 1900 (w tym 16 przystosowanych do jazdy ludzi), w 2013 r. - 1916 przenośników (22 przystosowane do jady ludzi). W ocenie WUG wszystkie nowo kupowane do kopalń węgla kamiennego przenośniki taśmowe powinny być przystosowane do transportu górników.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP