WUG alarmuje: zaniedbania i obniżenie dyscypliny przyczynami wypadków

WUG alarmuje: zaniedbania i obniżenie dyscypliny przyczynami wypadków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W tym roku w polskich kopalniach "nastąpiło znaczne obniżenie bezpieczeństwa i dyscypliny pracy" - alarmuje Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach, żądając od szefów spółek węglowych pilnej naprawy sytuacji.

Pismo w tej sprawie wystosował w środę do zarządzających górnictwem prezes WUG, Piotr Buchwald. W jego ocenie, większość tegorocznych wypadków spowodowały nie siły natury, ale m.in. ludzkie błędy i zła organizacja pracy.

"Wyniki badań przyczyn i okoliczności tych wypadków wskazują na zaniedbania w organizacji pracy, obniżenie dyscypliny, brak analizy ryzyka zawodowego" - wyliczał Buchwald, który oczekuje od szefów spółek podjęcia zdecydowanych działań na rzecz zmniejszenia wypadkowości. Wytknięte przez inspektorów nadzoru górniczego zaniedbania dotyczą zwłaszcza przestrzegania procedur poruszania się górników w wyrobiskach, gdzie prowadzony jest ruch maszyn i urządzeń. Chodzi głównie o pracę urządzeń transportowych.

"Problemem jest brak skutecznego nadzoru ze strony osób dozoru i kierownictwa ruchu nad wykonywanymi pracami i podległymi pracownikami, szczególnie tolerowanie niebezpiecznych zachowań i obecności pracowników w miejscach o znacznym potencjalnym zagrożeniu" - ocenia prezes WUG.

Właśnie podziemny transport jest dziedziną, gdzie notuje się najwięcej śmiertelnych wypadków. Ze statystyk Urzędu wynika, że od początku tego roku w związku z transportem oraz ruchem maszyn i urządzeń doszło do siedmiu wypadków śmiertelnych; pięć z nich miało miejsce na drogach kopalnianej kolei podziemnej. Siedem osób odniosło ciężkie obrażenia.

Ponadto w kopalniach doszło do trzech wypadków śmiertelnych i jednego ciężkiego, których przyczyną było oderwanie się skał ze stropu lub odspojenie się brył z ociosu.

WUG postuluje, aby odpowiedzialne za bhp służby kopalń podjęły wszechstronne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o to, by znaleźć sposób na podniesienie wiedzy, świadomości i dyscypliny zarówno wśród górników, jak i pracowników dozoru.

Przedstawiciele nadzoru górniczego chcą m.in., by kopalnie powtórnie przeanalizowały, czy na każdej zmianie pracuje wystarczająca ilość pracowników dozoru. Chodzi o to, aby ilość sztygarów dopasowana była nie tylko do ilości pracowników w danym oddziale, ale także do ilości stanowisk i miejsc pracy, ich położenia oraz występujących tam zagrożeń.

Prezes Buchwald chciałby także, aby kopalnie unowocześniły sposób prowadzenia szkoleń dla pracowników, tak aby m.in. wymuszać czynne uczestnictwo osób szkolonych w zajęciach. Należy też stosować środki bardziej przemawiające do górników niż zwykłe pogadanki - multimedialne prezentacje, plakaty, piktogramy, tablice itp.

Jak powiedział, najważniejsze jednak, aby kopalnie dokonały powtórnej analizy ryzyka dla stanowisk pracy i miejsc, gdzie doszło do wypadków, a także badały nowo przyjmowanych pracowników pod kątem ich przydatności do pracy w warunkach podwyższonego ryzyka. Należy również zadbać o to, aby instrukcje bhp były przejrzyste i czytelne.

Od początku tego roku w kopalniach węgla kamiennego zginęło już 15 górników, a w całym polskim przemyśle wydobywczym 21. Z danych WUG wynika, że wakacyjne miesiące są w górnictwie wyjątkowo tragiczne. Od początku lipca doszło do siedmiu śmiertelnych wypadków: pięciu w kopalniach węgla kamiennego, po jednym w kopalni rud miedzi oraz rud cynku i ołowiu.

Do największego w tym roku wypadku w górnictwie doszło 2,5 miesiąca temu w kopalni "Borynia" w Jastrzębiu Zdroju, gdzie wybuch metanu zabił sześciu górników - czterej zginęli na miejscu, dwaj inni zmarli później w szpitalach. 17 górników zostało rannych.

Według WUG, od początku roku do końca lipca w całym polskim górnictwie doszło łącznie do 1886 różnych wypadków, z czego 1432 w kopalniach węgla kamiennego; poszkodowanymi w 284 z nich byli pracownicy zatrudnionych w kopalniach prywatnych firm usługowych. 21 wypadków miało miejsce w górnictwie kopalin pospolitych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!