XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

WUG: 10 rejonów kopalń szczególnie niebezpiecznych

WUG: 10 rejonów kopalń szczególnie niebezpiecznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W kopalniach węgla kamiennego jest obecnie dziesięć rejonów, uznanych przez nadzór górniczy za szczególnie niebezpieczne - podał Wyższy Urząd Górniczy. W jednym z nich w minionych dwóch miesiącach ponad sto razy stwierdzano zbyt wysokie stężenie metanu.

Rejony szczególnego nadzoru wyznaczane są w kopalniach od dwóch lat. Są one skrupulatnie monitorowane i częściej od innych kontrolowane przez inspektorów. Liczba i umiejscowienie takich rejonów zmieniają się w zależności od uruchamiania nowych ścian wydobywczych w kopalniach i likwidacji wyeksploatowanych.

Obecnie najwięcej takich miejsc - cztery - jest w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (po dwa w kopalniach Krupiński i Budryk), a po trzy w kopalniach Kompanii Węglowej (Bielszowice, Bobrek-Centrum i Sośnica-Makoszowy) oraz Katowickiego Holdingu Węglowego (dwie ściany w kopalni Murcki-Staszic, jedna w kopalni Mysłowice-Wesoła). W środę na kilka godzin wstrzymano wydobycie węgla z jednej ze ścian w kopalni Murcki-Staszic, już drugi raz w ciągu ostatniego miesiąca. Powodem było przekroczenie dopuszczalnych stężeń metanu.

"W ciągu zaledwie ośmiu tygodni eksploatacji - ścianę uruchomiono 12 listopada 2012 r. - odnotowano tam aż 102 przekroczenia dopuszczalnych stężeń metanu" - wskazała w czwartek rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk.

Eksploatację z niebezpiecznej ściany wznowiono po przewietrzeniu rejonu i poprawnym zamontowaniu i skalibrowaniu czujnika metanometrii automatycznej. Przekroczenia, które były przyczyną zatrzymania robót, stwierdzono pomiarami ręcznymi podczas kontroli przeprowadzonej przez jednego z inspektorów katowickiego urzędu górniczego.

"Jeden z czujników był zabudowany poza miejscem najwyższych nagromadzeń tego niebezpiecznego gazu" - powiedziała rzeczniczka. Oznacza to, że choć system metanometrii w tym rejonie był sprawny, nie wykazał przekroczenia stężenia metanu - wykrył to natomiast inspektor, korzystając z ręcznego przyrządu.

Z danych WUG wynika, że metanowość w rejonie tej ściany relatywnie nie jest duża w porównaniu do sytuacji w innych kopalniach - wynosi ok. 15 m sześc. metanu na minutę. Ilość przekroczeń dopuszczalnych stężeń metanu wynika natomiast z przyjętego sposobu przewietrzania ściany.

"Taki sposób przewietrzania wymusza stosowanie znacznej ilości pomocniczych urządzeń wentylacyjnych - wentylatorów lutniowych, strumienic, przegrody wentylacyjnej - oraz dodatkowych zabezpieczeń w postaci czujników metanometrycznych. To przysparza problemów organizacyjnych i zwiększa ryzyko popełnienia błędu" - wyjaśniła rzeczniczka WUG.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WUG: 10 rejonów kopalń szczególnie niebezpiecznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!