PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wspólne kontrole WUG i PIP wykazały nieprawidłowości w kopalniach

Autor: PAP
20-02-2008 11:30
Wspólne kontrole WUG i PIP wykazały nieprawidłowości w kopalniach

Zły stan techniczny maszyn i urządzeń, nieprawidłowości w pracach zatrudnianych przez kopalnie firm usługowych oraz naruszanie przepisów o czasie pracy - to najczęstsze uchybienia, ujawnione w górnictwie podczas wspólnych kontroli nadzoru górniczego i inspekcji pracy.

W Katowicach podsumowano realizację porozumienia w tym zakresie, zawartego w lipcu zeszłego roku przez Wyższy Urząd Górniczy (WUG) i Państwową Inspekcję Pracy (PIP). Strony uznały, że wspólne działania przynoszą dobre efekty i powinny być kontynuowane. Dotyczy to głównie kontroli firm zewnętrznych, świadczących usługi na rzecz kopalń.
Wyniki wspólnych działań jednoznacznie wskazują na konieczność kontynuacji stałego nadzoru i systematycznych kontroli podmiotów, zatrudnionych w ruchu zakładów górniczych - uważa dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego (OUG) w Katowicach, Grzegorz Juzek.

Przemawia za tym przede wszystkim skala, na jaką w kopalniach zatrudniane są firmy zewnętrzne. Bez nich zakłady górnicze nie byłyby w stanie wykonać wszystkich niezbędnych prac, np. w zakresie przygotowania wyrobisk czy likwidacji ścian wydobywczych i demontażu sprzętu. Firmy te często zatrudniają osoby mało doświadczone lub emerytów, z dużą przerwą w zatrudnieniu.

Kontrole wykazały także niezadowalający stan techniczny maszyn i urządzeń, szczególnie w wyrobiskach, gdzie prace wykonywane są przez zewnętrzne firmy. W tym zakresie we wspólnych kontrolach uczestniczą inspektorzy Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych.

Wspólne działania kontrolne PIP i WUG prowadzone były zarówno w podziemnych, jak i odkrywkowych zakładach górniczych, najczęściej jednak w kopalniach węgla kamiennego i podmiotach z nimi powiązanych. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. stosowania nieprawidłowych metod pracy, niezgodnych z przyjętymi wcześniej projektami technicznymi.

Najwięcej nieprawidłowości wykazały kontrole robót wykonywanych przez firmy usługowe. Np. w jastrzębskiej kopalni "Jas-Mos" stan techniczny wykorzystywanych tam maszyn był tak zły, że trzeba było wstrzymać eksploatację tych urządzeń. W innych kopalniach m.in. dwukrotnie wstrzymano drążenie wyrobisk korytarzowych, zatrzymano też pracę 12 maszyn.

W zakładach wydobywających kopaliny pospolite (piasek, żwir, kruszywa itp.) najpoważniejsze nieprawidłowości dotyczyły kwestii technicznych i organizacyjnych, takich jak niepodsypane, niewyrównane i nieodwodnione nawierzchnie dróg technologicznych oraz brak oznakowania wewnątrzzakładowych dróg. To wszystko - zdaniem inspektorów - sprzyja wypadkom.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP