XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wojewoda śląski podejmie się mediacji w Kompanii Węglowej

Wojewoda śląski podejmie się mediacji w Kompanii Węglowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk jest gotów do podjęcia się mediacji w sporze między związkami zawodowymi a zarządem Kompanii Węglowej (KW).

Związkowcy nie akceptują projektu strategii tej zatrudniającej 62 tys. osób górniczej firmy i zapowiedzieli na 2 września referendum strajkowe.

O mediację wojewody zaapelowali w czwartek przedstawiciele dziesięciu działających w KW związków, które powołały wspólny sztab protestacyjno-strajkowy. W piątek wojewoda, choć nie dostał jeszcze od związkowców oficjalnego pisma, potwierdził, że podejmie się takiej mediacji. Pierwsze rozmowy mogłyby odbyć się po 15 sierpnia.

"Podejmę się tego jako przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS), która jest odpowiednim forum do rozwiązywania tego typu konfliktów. Jest ona nie tylko umocowana ustawowo jako regionalne forum dialogu społecznego, ale też została w ostatnich latach wielokrotnie sprawdzona jako miejsce skutecznego rozwiązywania trudnych spraw" - powiedział w piątek PAP wojewoda.

Łukaszczyk ocenił, że obecna sytuacja w Kompanii Węglowej to swoista "próba sił" między stroną społeczną a zarządem firmy, której efektem mogą być dobre i zadowalające obie strony rozwiązania, jeżeli wszyscy zainteresowani podejdą do sprawy po partnersku, z nastawieniem na osiągnięcie porozumienia.

Wojewoda przypomniał, że na początku 2008 r., właśnie w ramach WKDS, udało się zażegnać konflikt płacowy w Kompanii Węglowej. Rozmowy poprzedził wówczas 24-godzinny strajk w kopalniach, a górnicy zapowiadali strajk generalny. Właśnie na skuteczną mediację Łukaszczyka w tym konflikcie powoływali się związkowcy, apelując do wojewody o zaangażowanie się w rozmowy również tym razem.

Związkowcy nie godzą się przede wszystkim na zawartą w projekcie strategii (ostatecznie nie została ona jeszcze przyjęta przez władze Kompanii) prognozę zmniejszenia zatrudnienia w firmie. Jak mówią, oznacza to utratę kilkunastu tysięcy miejsc pracy w ciągu kilku lat w samej KW, oraz jeszcze większej ilości miejsc pracy w firmach kooperujących. Kompania odpowiada, że nikogo nie zamierza zwalniać - redukcja wynika przede wszystkim z tego, że odejścia na emerytury będą większe od przyjęć nowych pracowników. Wynika to z wielkości zapotrzebowania na węgiel.

Związki nie godzą się też na planowaną z końcem przyszłego roku (według ich informacji) likwidację kopalni Halemba-Wirek, zatrudniającej ok. 4,5 tys. osób. Mieliby oni być przeniesieni do innych kopalń. Halemba w ciągu ostatnich siedmiu lat przyniosła ponad 1,2 mld zł strat. Jest też niebezpieczna - jak mówił wojewoda, od początku istnienia kopalni zginęło tam ponad 150 osób.

"Także sprawa Halemby musi być przedmiotem merytorycznej i partnerskiej dyskusji ze stroną społeczną. Ważne, by zadbać o to, żeby alokacja załogi w przypadku ewentualnego zamknięcia tej kopalni była przeprowadzona prawidłowo, w konsultacji ze związkowcami. W procesach reorganizacji nigdy nie należy zapominać o konkretnym górniku, który pracuje w konkretnej kopalni" - uważa wojewoda.

Przedstawiciele Kompanii już w czwartek zadeklarowali, że nie mają nic przeciwko udziałowi wojewody w rozmowach.

W czwartek o sytuacji w KW dyskutowali przedstawiciele 10 działających w niej związków. Powołali centralny sztab i zdecydowali, że lokalne sztaby protestacyjno-strajkowe będą powołane we wszystkich kopalniach Kompanii. 31 sierpnia odbędą się w nich tzw. masówki - spotkania, podczas których związkowcy przedstawią załogom swoją ocenę sytuacji. Dwa dni później ma dojść do referendum w sprawie strajku generalnego.

Związkowcy krytykują m.in. prognozę dalszego zmniejszania wydobycia węgla (według ich informacji, z 41 mln ton w tym roku do 34 mln mln ton w 2015 r.) oraz zmniejszania zatrudnienia (według związków, z ok. 62 tys. osób obecnie do ponad 45 tys. osób w 2015 r.). Zapowiadają, że nie zgodzą się na redukcję miejsc pracy w sektorze węglowym.

W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza Kompanii zaakceptowała główne założenia strategii, zaleciła jednak pewne korekty. Dopiero po ich wprowadzeniu dokument ma być przyjęty przez radę i przedłożony do akceptacji przez właściciela, czyli ministra gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wojewoda śląski podejmie się mediacji w Kompanii Węglowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!