Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wojciech Kowalczyk lekiem na całe zło w górnictwie?

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
02-12-2014 14:56
Wojciech Kowalczyk lekiem na całe zło w górnictwie?

Wojciech Kowalczyk rzeczywiście nie miał wcześniej żadnych związków z górnictwem, jest za to doświadczonym bankowcem i urzędnikiem, najpierw w Ministerstwie Finansów, a ostatnio w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, mają nadzieję, że być może właśnie Wojciech Kowalczyk, nowy pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa, jako człowiek całkowicie spoza branży, ma szansę poradzić sobie z wyzwaniem, na którym poległo wielu specjalistów związanych z branżą.

Przypomnijmy, że Rada Ministrów powołała 18 listopada br. Wojciecha Kowalczyka, dotychczasowego wiceministra skarbu państwa, na nowe stanowisko pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa, w randze sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.
W najbliższych tygodniach nowy pełnomocnik ma przedstawić zmodyfikowany program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Jedną z jego pierwszych decyzji było powołanie Małgorzaty Dec-Kruczkowskiej na stanowisko przewodniczącej rady nadzorczej Kompanii Węglowej.

- Samo powołanie pełnomocnika niewiele zmienia, bo nie ma on żadnych kompetencji przewidzianych prawem - komentuje Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. - Ja tę nominację odbieram w ten sposób, że w Ministerstwie Gospodarki pojawił się nowy sekretarz stanu z kompetencjami w zakresie restrukturyzacji górnictwa. Mam nadzieję, że przypisanie mu tych kompetencji, ale również narzędzi - w zakresie finansów - pozwoli rozpocząć opóźniony, ale konieczny proces restrukturyzacji górnictwa, które znajduje się obecnie w najgorszym stanie po 1989 roku.

- Życzyłbym nowemu pełnomocnikowi, aby miał możliwości nie tylko formalne, ale również faktyczne, dokonania gruntownych zmian w branży - dodaje Janusz Steinhoff. - Jego doświadczenie finansowe może być tu w części pomocne, ale nie da się zaklinać rzeczywistości i liczyć, że sprawę załatwi inżynieria finansowa. Bez decyzji o likwidacji trwale nierentownych kopalń i programie dobrowolnych odejść w górnictwie niewiele da się zrobić.

Jego zdaniem czas dyskusji już dawno się skończył, jest też za późno na rozwiązania doraźne, to musi być rozwiązanie długofalowe. Czy jest szansa na realizację tak głębokiego programu na rok przed wyborami parlamentarnymi? - Niewątpliwie jest to wielkie wyzwanie dla naszych elit politycznych, ale zakładam, że politycy, nie tylko koalicji rządzącej, ale również opozycji, są odpowiedzialni. Liczę na to, że wszystkie partie polityczne potraktują górników poważnie i będą mówiły im prawdę, a nie to, co chcieliby usłyszeć - mówi autor największego programu restrukturyzacji górnictwa w ostatnim 25-leciu.

W jego opinii informacja, jakoby pojawiła się koncepcja przeniesienia nadzoru nad górnictwem z resortu gospodarki do resortu skarbu, nie ma większego znaczenia. - Funkcje regulacyjne mógłby sprawować resort gospodarki, a funkcje właścicielskie resort skarbu, ale to wszystko są problemy drugorzędne. Najważniejsze jest jak najszybsze przygotowanie programów naprawczych dla wszystkich spółek węglowych i przedstawienie ich do akceptacji Komisji Europejskiej - przekonuje Janusz Steinhoff.

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP